1
Joanna Ćwiek-Świdecka 05.08.2015

Studiujesz? Praktykuj. Uczelnie wysyłają na staże

Studiujesz? Praktykuj. Uczelnie wysyłają na staże

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Już w drugiej dekadzie sierpnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi nowy konkurs dla wyższych uczelni „Studiujesz? Praktykuj.” W ramach tej inicjatywy uczelnie mogą starać się o dofinansowanie do staży i praktyk dla swoich studentów.   

- Działanie „Studiujesz? Praktykuj!” jest jednym z elementów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Uczelnie Przyszłości”. Zapewnia on m.in. kompleksowe wsparcie dla studentów w zakresie podnoszenia przez nich kompetencji potrzebnych na rynku pracy – wyjaśnia ideę konkursu Kamil Melcer, rzecznik NCBR. Pieniądze na wsparcie pochodzą z Funduszy Europejskich, z programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Po co to wszystko? Otóż już od dawna przedsiębiorcy narzekają, że trudno jest im zatrudniać absolwentów wyższych uczelni, bo nie są odpowiednio przygotowani do pracy. Studia są zbyt teoretyczne, a miejsca na praktyczną naukę zawodu nie ma. Teraz jednak jest szansa, że to się zmieni. Celem „Studiujesz? Praktykuj!” jest stworzenie przez uczelnie we współpracy z przedsiębiorcami wysokiej jakości programów praktyk oraz programów stażowych. Takie wsparcie pozwala uzupełnić studentom zdobytą wiedzę poprzez nabycie praktycznego doświadczenia.

Dla kogo wsparcie?

Jest to konkurs skierowany do wyższych uczelni.

– Dzięki uzyskanemu wsparciu uczelnie zaoferują studentom staże i praktyki trwające nie krócej niż  miesiąc w jednej jednostce oraz staże 3-miesięczne, związane bezpośrednio z kierunkami studiów – wyjaśnia Kamil Melcer.

Co ważne – uczelnia starająca się o dofinansowanie w ramach tego konkursu, będzie musiała zagwarantować, że co najmniej 30 proc. studentów kształcących się na danym roku na kierunku objętym działaniami projektu zostanie skierowanych na staż.

W tym konkursie o wsparcie będą mogły się ubiegać publiczne bądź niepubliczne szkoły wyższe, kształcące co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych. Z możliwości aplikowania wyłączone będą uczelnie o statusie państwowej wyższej szkoły zawodowej oraz niepubliczne wyższe szkoły zawodowe. Dla nich przewidziano wsparcie w ramach odrębnego konkursu.

Strategie dla firm, czyli jak z głową rozwijać biznes

Budżet konkursu „Studiujesz? Praktykuj!” wynosi ok. 750 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, z programu Wiedza Edukacja Rozwój. To, ile dostanie uczelnia jest uzależnione od ilości kształcących się w niej studentów. Jest to  od 1,5 mln zł dla uczelni do 4 tys. studentów, aż do 5 mln zł dla uczelni kształcących co najmniej 12 tys. studentów. Otrzymane środki uczelnie będą mogły przeznaczyć na stypendium stażowe, koszty dojazdów, koszty zakwaterowania i utrzymania (w przypadku staży poza miejscem zamieszkania) oraz kosztów dodatkowych, jak np. ubezpieczenie czy badania lekarskie.

W konkursie zostaną wyłonione najlepsze projekty, które w największym stopniu będą spełniały założenia programu. Dodatkowe punkty w trakcie oceny wniosku będzie można uzyskać m.in. za współpracę z pracodawcami w zakresie praktycznych elementów kształcenia, prowadzenie staży na kierunku/ach studiów o profilu praktycznym oraz za staże zagraniczne.

- Konkurs nie został jeszcze ogłoszony, a uczelnie kierują już do NCBR pytania. Spodziewamy się więc sporego zainteresowania – zdradza Melcer.

Za chwilę pierwszy konkurs

NCBR zapowiada, że w latach 2015-2018 zostaną ogłoszone cztery konkursy – po jednym konkursie w danym roku. – Planujemy ogłosić pierwszy konkurs w drugiej dekadzie sierpnia tego roku. Nabór wniosków rozpocznie się w terminie 30 dni od daty ogłoszenia konkursu, a zatem we wrześniu – wyjaśnia Kamil Melcer.

Na wsparcie projektów w pierwszym konkursie przewidziano 145 mln zł.

1 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1

Popularne Najnowsze

Dayana 11 października 2016 13:56:45
0 0
A good many valbaules you've given me.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej