7
Joanna Ćwiek 05.08.2015

Z menedżera na podologa. W wieku 50 lat założyła biznes

Z menedżera na podologa. W wieku 50 lat założyła biznes

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Czy w wieku 50 lat można rzucić wszystko? Pracę w dobrej firmie na wysokim stanowisku i miasto, w którym się mieszkało od lat? Okazuje się, że to wcale nie takie trudne. – Tak właśnie zrobiłam i dziś, po siedmiu latach od tego momentu mam poczucie, że jestem po prostu szczęśliwa – mówi Hanna Jabłońska, właścicielka gabinetu podologicznego.

Ale zanim pani Hanna założyła biznes, musiała się przekwalifikować. W Lublinie, gdzie wcześniej mieszkała, była menedżerem do spraw HR w dużej firmie. Jej życie się jednak potoczyło, że z powodów rodzinnych przeprowadziła się do Warszawy. - Wiedziałam, że jestem w takim wieku, że pracy na normalnych zasadach raczej łatwo nie dostanę. Dlatego zmieniając miejsce zamieszkania miałam w głowie przygotowany „plan B.” Ponieważ od lat miałam problemy ze stopami i wiedziałam, że bardzo trudno jest w Polsce znaleźć dobrego podologa, postanowiłam, że sama się tym zajmę – opowiada.

Z menedżera na podologa  

By zrealizować swoje marzenia, pani Hanna postanowiła się dokształcić. Szkołę dla przyszłych podologów, taką z prawdziwego zdarzenia, udało jej się znaleźć dopiero we Wrocławiu.

- Przez rok w co drugą niedzielę dojeżdżałam na zajęcia – opowiada Jabłońska.

W międzyczasie znalazła jednak pracę w banku, w tzw. back office. - Wiedziałam jednak, że jest to zajęcie tymczasowe. W banku zapowiedziano zwolnienia grupowe i przypuszczałam, że będę pierwsza do „odstrzału.” Musiałam szybko znaleźć środki na uruchomienie działalności gospodarczej, bo nie wyobrażałam sobie, że nagle mogłabym przestać pracować. Całe życie byłam aktywna zawodowo – opowiada kobieta.

Firma dzięki inkubatorowi  

Tyle, że zorganizowanie takiego gabinetu wyposażonego w dobry sprzęt wymaga zaangażowania sporych środków pieniężnych. A pani Jabłońska bała się jednak zainwestować w to wszystkich swoich oszczędności, bo nie chciała zostawiać rodziny bez poduszki finansowej. A nigdy przecież nie ma stuprocentowej pewności, że biznes wypali.

- Zaczęłam szukać w internecie informacji o tym, jak zdobyć środki unijne na założenie firmy. I trafiłam na program „Inkubator Dojrzałej Przedsiębiorczości” przeznaczony dla osób powyżej 45 roku życia. Postanowiłam z niego skorzystać – opowiada.

W ramach tego programu pani Hanna musiała wziąć udział w sześciomiesięcznym szkoleniu. - Na koniec każdy z nas pisał biznesplan. Tyle, że dotacji było dla trzydziestu osób, a starało się o nie pięćdziesiąt. Czyli tak naprawdę trzeba było wygrać konkurs. Mnie się to na szczęście udało – wspomina Jabłońska. Dotacja ta wynosiła 46 tys zł. To była połowa kwoty, której potrzebowała. - Resztę pieniędzy dołożyłam z oszczędności i zainwestowałam odprawę, którą dostałam w banku. Bo, tak jak przypuszczałam, zostałam zwolniona – mówi pani Hanna.

Jej gabinet podologiczny ruszył w grudniu 2011 r.

Klienci z uniwersytetu

Największym problemem każdego przedsiębiorcy jest zdobycie klientów. Pani Hanna jednak wiedziała, że raczej nie odniesie sukcesu, jeśli jej jedyną reklamą będzie szyld nad gabinetem.

- Zaczęłam intensywnie szukać klientów. Starałam się organizować sobie wykłady na temat pielęgnacji stóp na Uniwersytetach III Wieku i w domach kultury. Propagowałam wiedzę na temat podologii i reklamowałam swój gabinet. Coraz częściej zdarzało się więc, że ktoś do mnie przychodził – opowiada pani Hanna.  

Pomocny okazał się też internet, bo coraz więcej Polaków ma problemy ze stopami i zaczyna rozumieć, że zanim poddadzą się zabiegowi chirurgicznemu, warto iść do podologa. A tych jeszcze nie ma zbyt wielu.

- Zawsze pytam moich klientów skąd się o mnie dowiedzieli. Ostatnio podsumowałam ubiegły rok i okazało się, że 60 proc. z nich wie o mnie z internetu – tłumaczy pani Hanna.

Jak Hanna Jabłońska ocenia z perspektywy czasu swoją życiową woltę? - To był strzał w dziesiątkę. Ale jestem pewna, że bez dotacji nie udałoby mi się założyć gabinetu – podsumowuje Jabłońska.

Wsparcie dla starszych pracowników

Co byłoby, gdyby pani Hanna teraz szukała unijnych pieniędzy na założenie firmy? Też znalazłaby je, ale w innym miejscu. Program "Inkubator Dojrzałej Przedsiębiorczości" finansowany był z krajowego programu Kapitał Ludzki. Teraz środki na aktywizację zawodową osób w wieku 50 + będą w programach regionalnych.

W każdym województwie wyodrębniono specjalną pulę pieniędzy, która zostanie przeznaczona na wsparcie ludzi, które są w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, w tym osób po pięćdziesiątce. Na czym będzie polegać aktywizacja zawodowa? Finansowane będą bardzo różne projekty: m.in.  doradztwo zawodowe, szkolenia. Znajdą się też pieniądze na dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej.

7 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze7

Popularne Najnowsze

Gość 3 października 2016 15:22:58
0 0
Podologia super sprawa, ale jak się nie ma forsy na lokal, to można bazować na usługach mobilnych, jak tutaj http://opiniafirm.pl/podologia-mobilna-renata-slowik,rzeszow-4,f
Pokaż cały komentarz
Gość 13 sierpnia 2015 16:37:23
0 0
Wg Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx, w wyszukiwarce trzeba zaznaczyć pole „Uwzględnij wykreślone”), Hanna Jabłońska działająca pod firmą „Specjalistyczny Gabinet Podologiczny Hanna Jabłońska” (NIP: 8311031981) zaprzestała wykonywania działalności gospodarczej w dniu 31.12.2014 roku.
Warto było by napisać, z jakiego powodu to nastąpiło (może np. firma tak się rozwinęła, że Pani założyła spółkę z o.o.), bo takie przemilczenie rzuca cień na dokonywane w czasie teraźniejszym zwierzenia o wielkim sukcesie własnej działalności.
Pokaż cały komentarz
Gość 8 sierpnia 2015 16:27:33
0 0
Suuuuuuper umnie
Pokaż cały komentarz
Merziuziy 29 czerwca 2021 09:17:34
0 3
t57X7X https://xnxxx.web.fc2.com/ xnxx
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej