688
Hubert Lewkowicz 10.01.2015

Kapitał ludzki: dwa bary w Polsce, gdzie gotują niepełnosprawni

Kapitał ludzki: dwa bary w Polsce, gdzie gotują niepełnosprawni

fot: Hubert Lewkowicz

Sienkiewiczowski Pan Zagłoba mówił, że jego odwaga  potrzebuje trzech rzeczy: dobrze się wyspać, dobrze wypić i dobrze zjeść. O ile o sen i trunek nie trudno, o tyle dobre jedzenie zawsze jest mile widziane. Niestety, nie znał pan Onufry lokali gastronomicznych w Jarosławiu i w Rymanowie-Zdroju, gdzie zjeść można naprawdę bardzo dobrze. Oba powstały dzięki sporym dotacjom przyznanym na aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jarosławski bar Europejskie Klimaty znajduje się bardzo blisko kampusu miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej. Wszyscy studenci i pracownicy uczelni wiedzą, że w tym lokalu zje się najlepsze dania. Idea takiego baru została podpatrzona w Berlinie, gdzie niepełnosprawni pracownicy obsługują lokal przy jednej z tamtejszych szkół wyższych.

– Pomysł wziął się z obserwacji i doświadczeń. Staramy się importować dobre pomysły z zagranicy. Bar cieszy się dużym powodzeniem. Są klienci, którzy przychodzą do nas codziennie i tacy, którzy odwiedzają nas z całymi rodzinami – mówi Jan Wilk, wiceprzewodniczący jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Bar jest prowadzony przez Zakład Aktywizacji Zawodowej tegoż właśnie Koła. Nie od dziś wiadomo, że jarosławskie Koło PSOUU należy do najprężniejszych w Polsce. W tym mieście podejmowanych jest szereg inicjatyw mających na celu aktywizację osób niepełnosprawnych. Jedną z nich jest właśnie bar Europejskie Klimaty.  

Jego uruchomienie nie byłoby możliwe, gdyby nie pieniądze otrzymane w ramach projektu „Bar Europejskie Klimaty Zakładu Aktywności Zawodowej w Jarosławiu” realizowanego w ramach poddziałania „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

TYDZIEŃ POLSKI, TYDZIEŃ EUROPEJSKI

Dotacja w ramach tego projektu wyniosła prawie dwa miliony złotych. Dzięki temu pracę znalazło tu 17 niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zajmują się oni wszelkimi czynnościami w kuchni, od zmywania naczyń, przez obróbkę warzyw, po przygotowanie posiłków. Jest także pracownik porządkowy.

– Menu jest tak skonstruowane, że mamy na przemian tydzień polski i tydzień europejski. Codziennie serwujemy inny zestaw dnia, który nawiązuje do dań z różnych krajów Europy – wyjaśnia menedżer baru Europejskie Klimaty Anna Socha.

– Wszyscy pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia, które sprawiły, że dziś wykonują swoją pracę perfekcyjnie – dodaje koordynator projektu Agnieszka Zarzyczna.

lokale2.jpg

fot: Hubert Lewkowicz

Niepełnosprawnych wspiera pięciu trenerów pracy oraz fizjoterapeuta, psycholog i doradca zawodowy. Dla każdego niepełnosprawnego pracownika został opracowany indywidualny plan działania. Łącznie w lokalu pracuje 25 osób.

Z ZIEMI WŁOSKIEJ

W oddalonym od Jarosławia o ponad 100 kilometrów Rymanowie-Zdroju oko wędrującego głównym traktem turysty przyciąga drewniany wystrój lokalu gastronomicznego Nasza Chata. To lokal prowadzony przez rymanowski Zakład Aktywizacji Zawodowej tutejszego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Poprzednia Strona 1 z 3 1 2 3 Następna
688 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze688

Popularne Najnowsze

Gość 15 stycznia 2015 10:29:10
28 3
ZAZ-y to wymysł zdrowych ludzi na dobranie się do kasy PFRON. Pieniądze jakie dostają te osoby to ok. 600 zł, a "obsługa" minimum 2500 zł. Niepełnosprawni są tam złem koniecznym, tylko nikt tego nie powie, bo dla nich wybór jest prosty, albo to, albo nic. Niech PFRON w końcu stworzy program, w którym pieniądze pójdą za osobami niepełnosprawnymi i skończy z tą obłudą.
Pokaż cały komentarz
socjalizm to choroba umysłowa 16 stycznia 2015 12:21:11
5 7
to nie jakiś PFRON ma tworzyć miejsca pracy tylko pracodawcy ... wylecz się z myślenia socjalistycznego ...
Pokaż cały komentarz
Gość 17 stycznia 2015 20:18:22
6 3
kto tylko może żeruje na osobach niepełnosprawnych, ZAZy i inne zakłady pracy - wyzysk chorych ludzi i to w mocy prawa, obrzydliwe to jest
Pokaż cały komentarz
Gość 15 stycznia 2015 11:18:03
20 2
ciekawe ile zarabiają pewnie za grosze tyrają
Pokaż cały komentarz
robek 18 stycznia 2015 11:47:02
2 1
wiesz co gościu - mają pracę, co dla ciebie chyba nie przedstawia wartości...
Pokaż cały komentarz
olaf 22 stycznia 2015 08:36:22
0 0
za jakie grosze ? nie bój sie a ty za ile pracujesz u polskiego cwaniaka ( świni zwisłouchej )
Pokaż cały komentarz
Anna777Wrocław 15 stycznia 2015 08:39:15
16 3
Aż żal, że tylko w Rzeszowie jest taki Wspaniały Bar. Warto tę inicjatywę rozpowszechnić w całej Polsce !!! Na pewno byłyby osoby, które mogłyby się tam zawodowo dowartościować oraz klienci, zadowoleni ze smacznego polskiego jedzonka !!!
Pokaż cały komentarz
gość 18 stycznia 2015 21:26:11
2 0
w Żorach też jest
Pokaż cały komentarz
starsza 15 stycznia 2015 17:19:44
12 1
W Żorach na Śląsku taki bar istnieje już od kilku lat.
Pokaż cały komentarz
Gość 14 stycznia 2015 13:23:37
13 4
Wow, jestem pełen podziwu. Dotowane przedsiębiorstwo utrzymuje się na rynku. Coś niesamowitego... Dobra koniec ględzenia, muszę wracać do pracy, dotacji urzędnik nie wyciągnie ze swojej kieszeni, tylko z mojej...
Pokaż cały komentarz
szambonurek PL 16 stycznia 2015 12:19:25
6 1
otóż to ... za 2 miliony dotacji też się utrzymam na powierzchni tego szamba o nazwie III RP ...
Pokaż cały komentarz
olaf 22 stycznia 2015 08:39:02
0 1
wiesz masz rację ale wolę dać pieniądze dla osób z tej restauracji niż dać dotację dla obwoźnego salonu piękności dla psów. Jest taki jeden w okolicach sosnowca tylko dlaczego to renault blaszanka 3.5 T czy to nie przegięcie. paczki woził ostatnio.
Pokaż cały komentarz
trx 13 stycznia 2015 12:29:38
7 2
wpadnij do baru przy szpitalu w lecznej to dopiszesz trzeci
Pokaż cały komentarz
Gość 13 lutego 2015 08:36:28
1 0
Ja jem tylko mięso i nabiał z Danii i Holandii.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej