7
Joanna Ćwiek-Świdecka 30.07.2015

Dotacje za wrażliwość społeczną

Dotacje za wrażliwość społeczną

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Będzie łatwiej o dotację, gdy w projekcie uwzględni się potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

W Polsce, według ostatniego Spisu Powszechnego, mieszka 4,7 mln osób niepełnosprawnych. To ok 12 proc. naszego społeczeństwa. Tych osób przybywa, bo niepełnosprawność często wiąże się z zaawansowanym wiekiem,  a jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. 

Gdzie ci ludzie są? Często ich nie widać, bo osoby niepełnosprawne rzadko biorą udział w życiu publicznym. Nie ma ich też na ulicach, szkoleniach, kinach, teatrach, na kursach, w pracy ...

Część z nich ma opory przed wychodzeniem na zewnątrz wstydząc się własnej ułomności, ale wielu by tego chciało. Nie są jednak w stanie pokonać stojących na drodze barier – zarówno tych architektonicznych, ale także mentalnych. Bo np. organizatorzy szkoleń często zapominają, aby materiały do nauczania przygotować w wersji dla osób niewidomych, aby zatrudnić tłumacza języka migowego, albo aby dostosować serwisy internetowe do potrzeb osób słabowidzących. Nie ze złośliwości, ale ze zwykłego przeoczenia, albo braku świadomości i instrumentów.    

Fundusze UE: Osobom z niepełnosprawnościami będzie łatwiej

Zawsze o niepełnosprawnych 

W poprzednich latach z Funduszy Europejskich finansowano projekty adresowane do osób niepełnosprawnych. W tym rozdaniu unijnych pieniędzy chodzi o coś więcej -  nie tylko o to, by wspierać projekty skierowane wyłącznie do osób niepełnosprawnych, ale aby z projektów finansowane z unijnych środków mogli korzystać wszyscy, także osoby niepełnosprawne.

Co to oznacza dla tych, którzy starają się o dotację? Otóż sprawa jest prosta – nie uwzględniasz w swoim projekcie rozwiązań, które mogą umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym, może być Ci trudniej zdobyć dotację.

– W każdym konkursowym regulaminie będzie musiał znaleźć się zapis przypominający o potrzebach osób niepełnosprawnych – usłyszeliśmy w jednym z punktów informacyjnych funduszy europejskich. Co jeśli takie rozwiązania się w nim nie znajdą? – Projekty zawierające ułatwienia dla osób niepełnosprawnych będą traktowane priorytetowo. Jeśli takich rozwiązań w nich nie będzie, dostaną gorszą ocenę a tym samym obniżą się jego szanse na dofinansowanie – tłumaczą eksperci.

Osobom z niepełnosprawnościami będzie łatwiej nie tylko o pracę

Zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dostosowanie także do osób niepełnosprawnych jest szczególnie ważna jest dostępność cyfrowa i architektoniczna dla osób z niepełnosprawnościami.

W praktyce oznacza to, że wszystkie strony internetowe, platformy e-learningowe tworzone przez instytucje oraz w ramach projektów muszą spełniać kryteria dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wszystkie spotkania otwarte, pokazy, szkolenia czy konferencje muszą być organizowane w takich miejscach, w do których bez problemu dotrą osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.  

Ważne jest także, by beneficjent nauczył się elastycznego reagowania w sytuacji, gdy z jego projektu będzie chciała skorzystać osoba niepełnosprawna. Wówczas trzeba jej zapewnić nie tylko dostęp do budynku, ale także zorganizować dojazd, sfinansować osobistego asystenta czy przygotować materiały szkoleniowe w takiej formie, by każdy mógł z nich skorzystać.

7 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze7

Popularne Najnowsze

Gość 12 sierpnia 2015 10:50:18
1 0
budować mieszkania dla tych których nie stać na opłatę czynszu to powinien być priorytet rządu a nie drogi boiska dosyć dosyć nabudowano najwyższy czas zejść na ziemię i pomoc udzielić tym co potrzebują
Pokaż cały komentarz
Jo 8 sierpnia 2015 07:40:13
1 0
O cie. Jakaz troska. Szlabany zamontujcie na sam pomiar predkosci.Napewno otrzymacie dotacje.
Pokaż cały komentarz
luki 11 sierpnia 2015 23:59:57
0 0
sam poruszam się na wózku od 8 lat i do tej pory walczymy z rodziną o dotację z gminy na budowę windy na klatce schodowej lub przy oknie a puki co pozostaje nadal w zamknięciu
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej