42
Marek Popielski 12.05.2015

Inwestycje w naukę opłacają się coraz bardziej. Rozpędzają polskie firmy

Inwestycje w naukę opłacają się coraz bardziej. Rozpędzają polskie firmy

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Polskim przedsiębiorstwom opłaca się inwestować w prace badawczo rozwojowe. To główny wniosek z raportu przygotowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i firmę doradczą PwC. Analiza   "Opłacalność inwestowania w badania i rozwój" powstała w oparciu o ponad 300 ankiet rozesłanych wśród respondentów. Aż 74 proc. firm, które wzięły udział w badaniu to małe i średnie przedsiębiorstwa.

Większość z respondentów to beneficjenci różnego rodzaju programów NCBiRu, m.in. finansowanych z Funduszy Europejskich, zatem są to firmy aktywne w ramach działalności badawczej.

- W raporcie staramy się odpowiedzieć na pytanie, ile można zarobić na B+R. Badamy spółki działające w Polsce, różnej wielkości, z różnym kapitałem właścicielskim, reprezentujące pełną gamę sektorów – wyjaśnia Beata Tylman Dyrektor w PwC

Z badań wynika, że polska gospodarka w coraz większym stopniu wiąże nadzieję na swój rozwój z innowacyjnością. Według autorów raportu, aż  80 proc.  przedsiębiorców zakłada zwiększenie wydatków na prace badawczo-rozwojowe  w krótkim i w średnim okresie. Blisko połowa ankietowanych (48 proc,) planuje wzrost wydatków na ten cel o 25 proc. w okresie najbliższych dwóch lat.

Raport nie pozostawia wątpliwości co do tego, że inwestowanie we współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi staje się w Polsce coraz bardziej opłacalnym biznesem.  Tę koniunkturę najlepiej wyczuwają małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie one w ostatnich latach odnotowały największy wzrost przychody z tej działalności. Od 2008 roku wzrosły w tej kategorii podmiotów gospodarczych o 50 proc.

Okazuje się, że 41 proc. wszystkich nowych produktów wprowadzonych na polski rynek w 2014 roku było wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Rok wcześniej było ich w ofercie rodzimych firm o wiele mniej – zaledwie 30 proc.

Na pierwszym miejscu wśród sektorów wydających najwięcej na prace badawczo-rozwojowe znalazła się branża  IT, która przeznaczyła w 2014 r. aż 30 proc.  wszystkich swoich wydatków. Drugie miejsce należy do producentów  pojazdów i maszyn (26 proc. wydatków).

Najwięcej nowych produktów będących owocem własnych prac B+R wprowadził w zeszłym roku na rynek wykazuje sektor IT. Aż 7 z 10 nowych propozycji dla konsumentów powstało w taki sposób.   Niewiele gorzej (66 proc. nowych produktów) wypadli producenci pojazdów i maszyn. Kolejne miejsca z 53-procentowym wynikiem zajęły  sektory - chemiczny i farmaceutyczny (53 proc. ) oraz rolny, leśny i spożywczy.

Inteligentne Specjalizacje szansą dla Polski

Spośród wszystkich zysków największy stopień dochodów z innowacyjności osiągnęła branża chemiczna i farmaceutyczna. W 2014 r. aż 47 proc. wszystkich przychodów tego sektora pochodził z takiej działalności. Inwestowanie w badania i rozwój opłaca się także producentom pojazdów i maszyn (45 proc. przychodów), branży elektronicznej (33 proc.) i IT (25 proc.).

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
42 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze42

Popularne Najnowsze

reinefarth 12 maja 2015 16:42:46
25 6
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty.
Pokaż cały komentarz
Gość 15 maja 2015 11:08:01
18 4
Dlaczego przez 25 lat nieistnienia PRL-u zlikwidowano Ośrodki Badawczo Rozwojowe
Pokaż cały komentarz
mikołłaj 19 maja 2015 22:10:11
17 4
niema żadnych Polskich firm wszystko w tym kraju zostało sprzedane >>!!!!!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 14 maja 2015 20:42:10
17 4
Ale jaja znowu wredna polskojęzyczna propaganda
Pokaż cały komentarz
BELFER 17 14 maja 2015 08:33:52
16 6
Dopóki nasz niektóry umęczony i zagubiony lud, nie powróci do rozumności, dopóty, będzie ogłupiany (RESORTOWE DZIECI - MEDIA) i łupiony, rolowany i trzebiony, obśmiewany i wyszydzany (patrz - taśmy prawdy). W polityce zagranicznej, nadal, będą zabezpieczane żywotne interesy naszych strategicznych partnerów ze wschodu (masakra smoleńska) i zachodu (zakup techniki wojskowej od obcych i wygaszanie własnej zbrojeniówki, niemiecka tabletka "po", wyprowadzanie 80 mld. zł. do obcych, rok do roku) oraz szemranych korporacji tubylczych i zagranicznych na koszt naszego umęczonego i niezbyt świadomego ludu.
Pokaż cały komentarz
Wtajemniczony 23 maja 2015 19:37:13
4 1
Masz rację w 100%,nie sztuką jest mieć wykształcenie i jakiś zasób teorii,sztuką natomiast jest inteligencja,doświadczenie i praktyka oraz rozumne i logiczne myślenie.Nasz naród od 25 lat transformacji systemowej jest rządzony przez żydów,media są w rękach żydowskich,praktycznie to od dziecka przeciętny obywatel przechodzi pranie mózgu,naród jest ogłupiony,wyszydzany oraz drenowany finansowo z każdej strony.Obywatele bardziej dojrzali którzy występowali w mediach i informowali naród o fakcie że Polska jest rządzona przez mafię polityczno-biznesową+byli oficerowie WSI i SB,zostali zamordowani,przykładem są Lepper i Petelicki.Obecny prezydent też ma ścisłe związki z byłymi oficerami WSI i SB, wystarczy wejść na portal YouTube i wpisać "Sumliński".
Pokaż cały komentarz
Brronek 24 maja 2015 21:46:06
10 3
Chcą rozpędzić Polaków po całym świecie.Rozpędzili stocznie przemysł, chcą jeszcze rozpędzić Lasy i ziemię rolniczą, Tzw fundusze IV Rzeszy (UE) uczą Polaków żebractwa.
Pokaż cały komentarz
mick 22 maja 2015 15:17:59
8 1
Rozpędzają polskie firmy - chyba raczej rozganiają....
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej