3
Redakcja 08.07.2015

Medyczne wynalazki z Wrocławia. Pomogą szybciej zdiagnozować raka

Medyczne wynalazki z Wrocławia. Pomogą szybciej zdiagnozować raka

fot: (fot. Marcin Witkowski)

Test do szybkiej diagnostyki raka piersi, skuteczniejsze szczepionki, a nawet  nowy sposób dostarczania aktywnych substancji w kremach  - takie wynalazki powstają we Wrocławiu, dzięki  projektowi BioMed.

BioMed jest jednym z trzech dużych programów naukowych prowadzonych we Wrocławskim Centrum Badań EIT +. Skąd pomysł?

- Chcieliśmy skonsolidować wrocławskie środowisko naukowe i umożliwić naukowcom z różnych dziedzin pracę we wspólnym wieloletnim projekcie - mówi Anna Laskowska, kierownik projektu BioMed.

W projekcie postanowiono się skupić na czterech obszarach: bionanomateriały, nowe leki, diagnostyka, zapobieganie i leczenie chorób bakteryjnych oraz medycyna regeneracyjna. Od początku prace są tak projektowane, aby efekty doświadczeń można było wykorzystać i w nauce i w gospodarce.

- Postawiliśmy na takie badania, które mogą też mieć zastosowanie komercyjne i w ramach których jest możliwa współpraca z przemysłem - opowiada Laskowska.

Projekt BioMed jest realizowany od 2010 r.  Co udało się osiągnąć przez ten czas? Na przykład powstał biobank. W specjalnym pomieszczeniu, w wielkich zamrażarkach przechowywane są tkanki płynne pobrane zarówno od ochotników – osób zdrowych i pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne i kardiologiczne. Z tych zasobów korzystają naukowcy do swoich badań, ale nie tylko.

- Rozwijamy biobank też w kierunku przyszłego komercyjnego zastosowania dla przemysłu farmaceutycznego. Załóżmy, że firma farmaceutyczna musi przetestować nowy lek. Pobieranie próbek od określonej grupy pacjentów zajęłoby jej dużo czasu. Zamiast tego może zgłosić się do nas i poprosić o np. 100 próbek krwi od zdrowych  mężczyzn w wieku 40-45 lat i 100 próbek od mężczyzn w tym samym wieku, ale z określoną chorobą - tłumaczy Anna Laskowska. 

Wrocławskie centrum z plusem
Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
3 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze3

Popularne Najnowsze

www.TwojaParafia.pl 22 lipca 2015 14:46:03
0 0
Miejmy nadzieje, ze nie tylko na takich próbach,pomyslach, na testowaniu się to skonczy. Moze znajda się tacy ludzie co na prawdę coś takiego wynajda co będzie pomagać ludziom.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej