23
Maciej Kusznierewicz 12.08.2015

Najlepsza komunikacja publiczna w tej części Europy? Gdynia. Sprawdź dlaczego

Dzięki zapoczątkowanym ponad 10 lat temu inwestycjom transport zbiorowy w tym mieście stał się bardziej komfortowy i ekologiczny, a do tego spadły jego koszty stałe. Wszystko za sprawą modernizacji i rozbudowy sieci trakcyjnej oraz nowych trolejbusów i autobusów na paliwo gazowe..

Gdynia to jeden z trzech ośrodków w Polsce, w których zachowały się trolejbusy. Nadmorskie miasto ma największy w Polsce system komunikacyjny tego rodzaju. Składa się z 13 linii o długości ok. 40 km, po których kursuje 85 pojazdów, a swoim zasięgiem obejmuje również Sopot.

Trolejbusy na baterie

1 z 3 Następny
Trolejbusy na baterie

fot: Małgorzata Rutkowska

Ekologiczne zmiany w gdyńskiej komunikacji publicznej zaczęły się w 2004 r, gdy pojawiła się możliwość sięgnięcia po Fundusze Europejskie Za 54 mln zł wybudowano nową zajezdnię, pętlę, ponad 10 km sieci trakcyjnej i kupiono 10 nowoczesnych trolejbusów.

Największych inwestycji dokonano w latach 2010-2013. Wówczas zbudowano cztery nowe podstacje trakcyjne, a pięć zmodernizowano. Za prawie 100 mln zł kupiono 28 trolejbusów niskopodłogowych. Powstało też centrum zdalnego sterowania podstacjami zasilającymi trakcję.

Wzrosła efektywność sieci trakcyjnej. To zasługa superkondensatora, który przechwytuje i magazynuje energię powstającą w trakcie hamowania pojazdów. Dzięki temu mogą z niej skorzystać kolejne trolejbusy jadące daną trasą.

Ponad połowa z 85 maszyn gdyńskiego PKT potrafi oddawać energię do sieci trakcyjnej. W efekcie ilość prądu potrzebna „tramwajowi na kołach” do przejechania 1 km zmniejszyła się w porównaniu do 2009 r. z 2,4 do 1,9 kWh.

Niedawno flota trolejbusów powiększyła się o dwie jednostki zasilane akumulatorami litowo-jonowymi, które są wydajniejsze i lżejsze od litowo-kadmowych. Pojazdy w nie wyposażone mogą przejechać dłuższy dystans (20 km zamiast 5 km) bez podłączenia do sieci i zabrać o siedem osób więcej.

Obecnie wszystkie eksploatowane jednostki, z których połowa ma co najwyżej 9 lat, są niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i mają zamontowany monitoring. Ponadto 34 trolejbusy posiadają napęd akumulatorowy umożliwiający kursowanie po trasach pozbawionych trakcji.

Komentarze23

Popularne Najnowsze

jan 3 września 2015 10:59:09
7 1
Trajtki to zwykłe autobusy. Jestem z Gdyni ale bardziej podobają mi się tramwaje w Gdańsku. Jeśli jest korek to trajtek stoi w nim, a tramwaj zawsze pojedzie. Szkoda że naszym pięknym mieście ich nie ma.
Pokaż cały komentarz
Jacek 6 września 2015 21:00:24
1 0
To prawda. Potwierdzam. Gdynia owszem ma najbardziej ekologiczny transport zbiorowy w Trójmieście (a może i w Polsce): trolejbusy+autobusy na CNG, ale jak napisał przedmówca tramwaje mają tą zaletę, że ograniczają je tylko światła na skrzyżowaniach, ale nie stoją w korkach.
Pokaż cały komentarz
wizz 19 sierpnia 2015 17:05:03
10 5
Jeszcze tylko dokończenie portu lotniczego i będzie OK.
Pokaż cały komentarz
Danziger 1 września 2015 02:53:43
3 1
Nie dokoncza w Gdyni bo to od samego początku był wałek żeby od wojska wywlaszczyc i pod deweloperke sprzedać tak samo jak zakłady Bałtyk (galeria baltycka) czy też inwestycja i przejęcie browaru gdańskiego a nastepnie jego przeniesienie do Elbląga a grunty sprzedanie pod deweloperke, to samo dzieje się z terenami stoczni gdańskiej a niebawem stanie się z TPK
Pokaż cały komentarz
zbig 26 sierpnia 2015 22:33:15
3 1
Jest takie powiedzenie - mimo olbrzymiego postępu w medycynie, mimo olbrzymiego postępu w farmacji, mimo coraz lepszego wykształcenia lekarzy, pacjent jak się uprze, to będzie żył. Opisana sytuacja w Gdyni świadczy dowodnie, że jak dobierze się grupa osób, które chcą i potrafią, nie myślą o nabijaniu własnej kabzy, pod wodzą dobrego szefa, przy wsparciu radnych (nie bezradnych), to na przekór wszystkim utrudnieniom wymyślanym przez (pożal się boże) przedstawicieli narodu można coś zdziałać dla mieszkańców, dla lokalnej wspólnoty. Gratulacje! Ps.: nie jestem z Gdyni ani z Trójmiasta.
Pokaż cały komentarz
Gdynianin 30 sierpnia 2015 07:15:59
2 0
tylko ceny biletow ciagle rosna...
Pokaż cały komentarz
Pasażer 25 sierpnia 2015 21:56:35
2 1
Trolejbusy OK. Ale szybka kolej SKM to największa tragedia w tej części Europy, w szczególności jeśli chodzi o najbardziej debilny na świecie sposób kasowania biletów i traktowania pasażerów jak złodziei.
Pokaż cały komentarz
Alberttag 8 maja 2016 21:20:14
0 0
absence, though he knows it was good counsel.

http://fagoolap.ru/wex_15020.html
doublet, the heavy black velvet with the lion’s head studs. He would have donned his
Pokaż cały komentarz
RonnieBak 8 maja 2016 20:21:13
0 0
clothes off me, Jon Snow?”

http://remeetra.ru/byd_18109.html
“Isn’t that sweet?” she said again. “Not so fast, oh, slow, yes, like that. There now, there
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej