40
Redakcja 30.07.2015

Osobom z niepełnosprawnościami będzie łatwiej nie tylko o pracę

Osobom z niepełnosprawnościami będzie łatwiej nie tylko o pracę

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Od tego roku obowiązuje nowe podejście do dostępności projektów finansowanych z Funduszy Europejskich dla osób niepełnosprawnych. O zmianach z Piotrem Popą, rzecznikiem prasowym w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju rozmawia Joanna Ćwiek-Świdecka.Skąd w obecnej perspektywie finansowej takie zwrócenie uwagi na problem osób niepełnosprawnych?

Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: Kwestie dotyczące problematyki osób niepełnosprawnych zostały poruszone w przyjętej przez Komisję Europejską strategii Europa 2020. Zgodnie z nią, w najbliższych latach należy podejmować wszechstronne działania zmierzające do ich aktywizacji zawodowej. Liczby mówią same za siebie: osoby niepełnosprawne to aż 10 – 12 proc. całej naszej populacji, a zaledwie co piąta taka osoba pracuje. To ogromny, niewykorzystany potencjał.

Jak ta aktywizacja będzie wyglądała w praktyce? Czy chodzi tylko o większa liczbę projektów skierowanych do osób niepełnosprawnych?

Nie tylko. Oczywiście pewna część projektów w najbliższych latach będzie dedykowana tylko osobom niepełnosprawnym. Ale nam chodzi o coś innego – by jak największa ilość projektów, nie tylko tych, które są kierowane do tej grupy, była przygotowywana i realizowana w taki sposób, by mogli z nich korzystać także ci nie w pełni sprawni.

Fundusze UE: Osobom z niepełnosprawnościami będzie łatwiej

Czy możemy podać przykłady takich inicjatyw?

To na przykład wymóg, by szkolenia dofinansowane z pieniędzy unijnych odbywały się w budynkach dostosowanych do potrzeba osób niepełnosprawnych. Jeśli ktoś zadeklaruje, że odbędą się one w takim miejscu, a następnie je zmieni na budynek, do którego osoba na wózku nie będzie mogła się dostać, będzie to podstawą do oceny prawidłowości realizacji takiego projektu. Tak samo materiały na szkolenia czy portale internetowe powinny być także w wersji dostępnej np. do osób niewidomych lub słabowidzących. Podobnie np. kolej - kupowany tabor będzie musiał być dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Rozumiem, że uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych będzie obligatoryjne?

W regulaminach konkursów powinna znaleźć się informacja o sposobie w jakie będą uwzględniane potrzeby osób niepełnosprawnych. W konsekwencji, przełoży się to na ocenę takiego projektu i jego szanse na otrzymanie dofinansowania.

A jeśli osoba, która złożyła wniosek o dofinansowanie nie wiedziała, nie doczytała, że taki wymóg istnieje, nie ma już szans na jego sfinansowanie?

To zależy od instytucji, która ogłosiła konkurs i regulaminu takiego konkursu. Regulaminy precyzują sposób i tryb uzupełniania, lub zmiany dokumentacji projektu. Podstawą do decyzji o udzieleniu dofinansowania ze środków unijnych jest kompletna dokumentacja.

40 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze40

Popularne Najnowsze

Gość 1 sierpnia 2015 21:58:11
37 8
A pan niesiołowski radzi. Na torach szczaw a w rowie mirabelki. Warto zapamiętać jesienią przy urnie
Pokaż cały komentarz
Grzegorz09 1 sierpnia 2015 12:34:52
31 3
PO i PSL przez ostatnie osiem lat sukcesywnie pozbawiał Polaków pracy , i to są efekty , brak pracy a jak jest to za grosze no bo na jedno miejsce pracy jest 20 chętnych. To jest główna przyczyna bezrobocia, zlikwidowano także zakłady pracy duże przemysłowe a dla zakładów dla niepełnosprawnych wprowadzając odpowiednie przepisy które to wymusiły likwidowanie się takich zakładów przez samolikwidację . Czyli znowu PO i PSL przyłożyło ręce aby zlikwidować takie zakłady pracy chronionej. Czyli obrali jeden kierunek pełno pawilonów handlowych zagranicznych i banków zachodnich a kasa ucieka za granicę a w Polsce zielona trawa..
Pokaż cały komentarz
Gość 31 lipca 2015 18:35:44
26 2
Jestem po 2 kierunkach studiów, znam 2 języki obce biegle, mam kurs z tyfloinformatyki z technicznym papierkiem, ukończone normalne liceum z wyróżnieniem, obecnie pracuję, ale PUP oferty to 1300 netto za sprzątanie albo cieciowanie w ochronie. Kasa z PFRONU nie wpłynie i wypad. Zalezy mi na stałej pracy i godnej pracy - adekwatnej do wykształcenia i możliwości. A pracodawcy mam wrażenie myślą że ja mam jakiś problem nie tylko z oczami a z głową......
Pokaż cały komentarz
AK 47 31 lipca 2015 20:39:05
23 0
Jestem po wypadku komunikacyjnym, po 9 latach stopnia umiarkowanego orzeczono mi stopień lekki i na nic się zdało odwołanie,komisja utrzymała w mocy poprzednie. Nadmieniam że na żadnej komisji nie kazano mi się rozbierać tylko patrzono w dokumentację.Mam chory kręgosłup,nogę i rękę-niedowład. Żaden zakład nie chce przyjąć pracownika ze stopniem lekkim,straciłem pracę i jestem zagrożony wykluczeniem społecznym a wszystko to przez urzędnicze procedury o odgórne zarządzenia.
Pokaż cały komentarz
Gość 24 sierpnia 2015 00:24:42
2 0
Tez przez sito przeszlam.... 500zl dostaje lekarz jesli grupy nie da ....
Pokaż cały komentarz
Niby polak 1 sierpnia 2015 22:37:34
21 1
O czym my rozważamy mam 56 lat inwalidą jestem od 15 roku ( ucięte palce prawej reki) ,przez cały czas pracuję w zakładach gdzie zatrudniają osoby niepełnosprawne bo gdzie indziej mnie nie chcą , pracowałem na komendzie powiatowej policji (powiatowej ) szkolenia pod Warszawa itd od nas zaczeło się zatrudnianie pracowników cywilnych w tym resorcie po 13 latach pracy w tym resorcie okazało się że jestem dla resortu nie potrzebny -osoby ( młode dziewczyny ,zgrabne w spódniczkach mini ) młode zgrabne stały się fachowcami w tym resorcie , dostały stanowiska urzędnicze a co z nami ? olano nas , zlekceważono , zresztą widzimy co się dzieje w tym resorcie .Rentę mi zabrano w tym ustroju motywując że daje sobie rade pomimo tego uszczerbku - żyje w kraju bandyckim ,tu uczciwie nie można pracować , każdego zwykłego człowieka( urzędy) traktują jak potencjalnego oszusta a typowi oszuści zadłużeni na miliony są tzw. biznesmenami (oczywiście nie wszyscy). Jestem szczęśliwy że moje dzieci są za granicą i żaden idjota w Polsce nie będzie mógł ich hamować , tam się rozwijają!!!!!!!
Pokaż cały komentarz
koliber 1 sierpnia 2015 21:46:33
20 0
Nauka, praca i td. A jak spowodować by osoba, która wymaga opieki mogła wydostać się z domu, skoro winda nie dociera na poziom ulicy a na przeszkodzie jest ostatnie osiem schodów? Kto to ma dostosować do potrzeb?
Pokaż cały komentarz
pustelnik 8 sierpnia 2015 08:02:36
3 0
Tu się zgadzam z Tobą w 100%.Po kiego uja mi praca jak od 7 lat staram się o mieszkanie na parterze i oczywiście NIMA bo mam wymagania haha.7 lat na wózku i co???Cały czas mieszkam na strychu!!!!!!!!!!! Upał 45 st.w mieszkaniu a zimą niedogrzane bi izolacji stropu niet, sufit z supremy i deski z papą a czynsz jak za"normalne" lokum na parterze.Ot taka sprawiedliwość.
Pokaż cały komentarz
sąd pełokonst/npspr 31 lipca 2015 01:46:58
19 2
sąd konstyt u nas jest na sznurku peło , bo zdecydował ,że brak jest konieczności przystosowania PKP dla niepełnospr.!!! , czyli nie trzeba się stosować do wymogów EU i OLAĆ inwalidów !!!
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej