1280
Joanna Ćwiek 08.04.2015

Ożywili dzielnicę Katowic. Zobacz, jak to zrobili

„Życie jest zmianą. Jeśli przestaniesz się zmieniać, przestaniesz żyć” - twierdzi niemiecki pisarz i teolog Rainer Haak. Dlatego właśnie grupa lokalnych aktywistów z Nikiszowca, jednej z dzielnic Katowic, postanowiła zrobić wszystko, by ta perełka miejskiej architektury z początku ubiegłego wieku, nie stała się skansenem.

1 z 4 Następny

fot: Barbara Mizera, Stowarzyszenie FIL

- W działania nad zmianą włączyli się przede wszystkim młodzi aktywiści, mieszkańcy osiedla i miasto. Pomogli także przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości znajdujących się w tej dzielnicy. Słowem, wszyscy, którym zależy na tym, by Nikiszowiec odzyskał swój dawny blask - mówi Waldemar Jan ze stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

W 2010 r., w wyniku trwających już od lat dyskusji nad rewitalizacją osiedla zainicjowano prace nad Zintegrowanym Programem Rewitalizacji Nikiszowca. Jest on efektem projektu Nodus, realizowanego w ramach programu URBACT II i powstał w oparciu o Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu. ZPRN nie został jednak przyjęty przez Radę Miasta.

Nie oznacza to jednak, że całkiem przepadł.

-  My i inne organizacje czerpiemy z tego projektu i realizujemy konkretne podprojekty w nim umieszczone– mówi Waldemar Jan.

Pomagają w tym fundusze unijne. Ze środków UE wspierane jest Centrum Aktywności Lokalnej, zajmujące się działaniami na rzecz mieszkańców. Ponadto w Nikiszowcu w oparciu o środki UE, ale i miejskie zrealizowano m.in. projekt monitoringu wizyjnego oraz zrewitalizowano budynek dawnego magla, w którym obecnie mieści się filia Muzeum Historii Katowic.

Komentarze1280

Popularne Najnowsze

widz 11 kwietnia 2015 18:29:58
69 18
To nie żadna perełka tylko obraz nędzy i rozpaczy !!! Oglądam go codziennie ! Pył węglowy z pobliskich zwałów kopalnianych pokrywa wszystko, chuligaństwo na każdym kroku że strach wejść miedzy budynki, masowe kradzieże węgla i złomu z pobliskiej kopalni i elektrowni, na dodatek rozpoczęto remont (kolejny) kanalizacji i od pół roku drogi są rozkopane, a firma remontująca (kolejna z rzędu) uniemożliwia jakikolwiek dojazd mieszkańców do swoich domów ! Jeśli mimo wszystko ktoś chce pozwiedzać, to proponuję kościół św. Anny, rynek i nic więcej !!!
Pokaż cały komentarz
fak-t 23 kwietnia 2015 08:52:48
3 1
Wzrok jest rozwijającym się zmysłem, dlatego nie wszyscy na tej drodze ewolucji dotarli do postrzegania wartości wyższych w kulturze ( podobnie jak w muzyce , głuchy nie słyszy). Cywilizacja aby te wartości w kulturze chronić, wytworzyła mechanizm obrony tak , aby ich oceną ( czy są wartościowe) zajmowali się ludzie najlepiej do tej oceny przystosowani ewolucyjnie. Nie ma zatem uzasadnienia pytanie każdego kto umie mówić, czy mu się coś podoba i od tego uzależniać ochronę miejsc cennych. Ponadto piękno i harmonia edukują człowieka społecznie- dają mu poczucie bezpieczeństwa. Przeciwnie niż bałagan i agresja , która także w przestrzeni budzi niepokój.
Pokaż cały komentarz
podatnik 9 kwietnia 2015 13:41:28
70 20
Obecnie UNIA wali Polsce SIEDEM razy tyle ile Polska wplaca do Skarbca Unijnego.
Strach pomyslec co sie bedzie dzialo po roku 2020 gdy Polska dostawac zacznie MNIEJ JA BEDZIE WPLACAC do Skarbca Unijnego.
Skora mi cierpnie na plecach na samo wspomnienie tego co sie bedzie dzialo.
Pokaż cały komentarz
Gość 14 kwietnia 2015 18:11:00
9 3
Strach pomyśleć ! Ale sto razy więcej pieniędzy niż "daje" nam Unia transferują za granicę BANKI, które są w 70 proc. zagraniczne, ale kapitał którym na polskim rynku obracają jest w ok. 90 proc. zagraniczny, HIPERMARKETY napełnione po brzegi zachodnimi i chińskimi towarami, i FIRMY dla niepoznaki noszące polskie, często stare, tradycyjne nazwy (np:Wedel, którego właścicielem jest japońska LOTTE Group). Ciężkiego, tego "poważnego" przemysłu, który napędza całą gospodarkę już nie ma. Nie chodzi o to że został sprzedany, został zlikwidowany. W Gdańsku na miejscu w którym budowano przez 150 lat stocznie, które zatrudniały w dobrych czasach ponad 12 tysięcy ludzi, nie ma nic. A te stocznie dawały pracę setkom, dosłownie, setkom tysięcy ludzi w całej Polsce. Dźwigi, suwnice oddane na złom, hale wyburzone, infrastruktura techniczna rozebrana, pusto. Stocznie zlikwidowano tak żeby w tym miejscu NIGDY nie powstał żaden zakład przemysłowy. Mają tam powstać bloki mieszkalne i biurowce, hotele, deptak i oczywiście centra handlowe, życie ma tam kwitnąc również w nocy. Kilka zabytkowych budynków i kilka dźwigów zostanie aby pokazać historię tego miejsca. Właścicielem 22 hektarów postoczniowych gruntów jest duński fundusz BPTO, łącznie pod zabudowę przeznaczono 45 ha. Ale czy to jest dla nas ? Nie będziemy konsumentami luksusowych dóbr nie mając przemysłu i pracy. Nie warto było. Dotacje to była zmyłka.
Pokaż cały komentarz
Erwinek 19 kwietnia 2015 13:20:50
8 4
Do tego czasu Afryka opanuje przedmieścia, Ukraińcy będą łapać k a ż d e miejsce pracy za połowę wynagrodzenia, a dzisiejsze polityczne cwaniaki: działacze, prezesi, przedstawiciele, sekretarze i przewodniczący ze względu na "zły stan zdrowia" unikając aresztowań przeniosą się na stałe do swoich posiadłości na hawajach.
Pokaż cały komentarz
jaol 3 maja 2015 20:06:04
3 3
Mam nadzieje ze do tego czasu zajmiesz sie nauką jezyka polskiego ruski bracie..
Pokaż cały komentarz
Gość 7 czerwca 2015 09:48:38
3 1
No cóż, strumień unijnych funduszy daje się zaobserwować głównie przez wysyp nowych domów jednorodzinnych budowanych na obrzezach miast. Nie łudźmy się, zdecydowana większość tych pieniędzy ląduje na prywatnych kontach cwaniaków i kombinatorów znajdujących się w pobliżu tzw. "koryta".
Pokaż cały komentarz
Mieciu 26 czerwca 2015 15:27:31
4 0
Będzie jak w Grecji i Hiszpanii!
Pokaż cały komentarz
rohr 10 kwietnia 2015 17:05:53
87 42
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
lol 14 kwietnia 2015 12:32:37
14 28
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Historyk 27 czerwca 2015 12:07:53
5 1
Bzdurzysz, Niemcy I wojny akurat nie wywołali...
Pokaż cały komentarz
Gość 27 czerwca 2015 21:30:11
2 1
dokładnie! niemcy byli przeciwni Iwojnie . a przystąpili bo takie mieli zobowiązania....... w odróżnieniu od sprzymierzeńców polski w 39!
poza tym 39 to była słuszna kara na zdadzieckim sąsiadzie! tak ! tak! powstania śląskie nie były żadnym zrywem narodowościowym , tylko zaplanowaną operacją wojskową wojska polskiego.
Pokaż cały komentarz
Artur 14 lipca 2015 09:32:00
1 0
to mądry naród ,wystarczy tam pojechac a przekonasz sie ze zyjemy w zacofanym durnym kosciółkowym kraju
Pokaż cały komentarz
Gość 10 kwietnia 2015 12:20:13
38 5
" Dziewięć budynków zamieszkanych przez 35 tysięcy osób ! " Duże te budynki,.
Pokaż cały komentarz
Gość 16 kwietnia 2015 05:25:13
5 0
Na dlugosc ulicy
Pokaż cały komentarz
Mirka 9 kwietnia 2015 12:31:15
40 8
Miałam okazję zwiedzić Nikiszowiec w 2012 roku i to w towarzystwie architekta, tj. osoby dla której wystawione w kościele plany budynków nie stanowiły "wielkiej tajemnicy". Koleżanka stwierdziła, że rozwiązania architektoniczne były nowatorskie, oczywiście w okresie powstawania Nikiszowca. To właśnie tam zjadłyśmy żurek, którego smak do dnia dzisiejszego pamiętamy. A trochę później uświadomiłyśmy sobie, że we Wrocławiu też mamy swój zespół architektoniczny chyba wzorowany na Nikiszowcu.
Pokaż cały komentarz
Gość 9 kwietnia 2015 21:40:52
4 0
a ja w 2012 roku w boże ciało miałem okazję zwiedzać w wrocławskiej katedrze to co na codzień zamknięte jest na głucho. mocne! a nikisz? chleb tam kupuję jak jestem w sąsiedztwie. najlepszy śląski chleb, no i gości z polski zabieram do "byfyju"
Pokaż cały komentarz
as440 9 kwietnia 2015 23:09:07
7 3
Mirka zlituj się nad Ślązakami żur, a nie żurek. Zalewajka, barszcz biały, żurek to zupy dość odległa smakiem ale z innych regionów Polski. Na Śląsku jemy ino żur. Jest to potrawa stanowiąca jednodaniowy obiad dlatego musi być mocno sycąca, stąd serdeczny dodatek kiełbasy. Koniecznie białej, ale bez jaj. W sensie baz dodatku jajek na twardo co czynią np górale.
Pokaż cały komentarz
Witek 12 kwietnia 2015 09:28:31
4 1
A jo zaś do żuru niy daja biołyj yno wendzono. Pyrsk
Pokaż cały komentarz
??? 30 kwietnia 2015 22:21:13
1 2
To Nikiszowiec nie jest w Polsce?
Pokaż cały komentarz
Gość 14 kwietnia 2015 10:49:30
29 3
Urodziłem się na Nikiszowcu, dorastałem na Nikiszowcu, mieszkam na tej dzielnicy.
Dlaczego autor powyższego artykułu napisał go "po łebkach" ? Dlaczego nie przeprowadził rozmów z większą liczbą mieszkańców ?
W chwili obecnej Nikiszowiec jest skansenem, do którego przyjeżdżają czasem turyści.
- Zamknięty rynek - porażka, życie zniknęło ....
- Monitoring - porażka, nie podniósł kwestii bezpieczeństwa, a jedynie utrudnił i tak przeważającej wiekowo populacji Nikiszowca
- Zakazy wjazdów itd - porażka - metoda, żeby od biednych mieszkańców wyciągać pieniądze.
Duże oklaski dla tych, których myślą, że starsza osoba zaparkuje obok szpitala i przejdzie 800 metrów, żeby kupić np. chleb.
- Kupa pieniędzy wydana na chodniki i ulice z kostki granitowej, co z tego, jeśli w chwili obecnej wszystko zostało zniszczone przez ekipy wykonujące wymianę kanalizacji.
- Wejdzie proszę głębiej w Nikiszowieckie Familoki, wszystko się sypie ...
Pokaż cały komentarz
Gość 14 kwietnia 2015 19:19:26
0 0
bo ja tam też mieszkam
Pokaż cały komentarz
Gość 15 kwietnia 2015 00:54:00
19 1

Proszę mi wybaczyć, że wtrącę swoje zdanie na temat mojej wspaniałej dzielnicy.Codziennie doświadczam zmian związanych z jej rewitalizacją. Doceniam wszelkie przejawy działalności lokalnej i jestem z niej dumna. Cieszy mnie fakt, że wszystkie zarządzające i administujące budynki Nikiszowca spóldzielnie doszły do porozumienia w sprawie remontów klatek schodowych. Szkoda tylko, że Miasto zapomniało o swoich budynkach ( dwóch klatkach) przy Placu Wyzwolenia 17 i 19 usytuowanych w samym sercu Nikiszowca przy SP 53.Jedyne budynki podległe Miastu są jego okropną wizytówką. Rozwalone drzwi wejściowe klatek, brud, odór, zwisająca instalacja elektryczna, uszkodzone drewniane schody, okna,odpadający tynk, dziury w dachu nie dostarczają pozytywnych wrażeń mieszkańcom , jak i zwiedzającym. Wszelkie podania, petycje mieszkańców dotyczące remontu klatek kierowane do administracji spotkały się z decyzją odmowną. Rozgoryczona lokatorka.
Pokaż cały komentarz
ask 27 czerwca 2015 10:18:20
1 0
Jedyna rada. Wspólnota Mieszkaniowa z dobrym zarządcą.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej