2
Redakcja 29.07.2015

Paliwo dla przedsiębiorców, czyli współpraca nauki z biznesem

Paliwo dla przedsiębiorców, czyli współpraca nauki z biznesem

fot: (Pixabay.com/Domena Publiczna)

W latach 2014-2020 miliardy euro zostaną przeznaczone na tworzenie innowacji i zwiększenie współpracy między nauką a biznesem. Potrzeba jednak firm i naukowców, którzy będą chcieli wspólnie prowadzić prace badawcze. Tylko czy to firmom się opłaca? Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora w Narodowym Centrum Badań  i Rozwoju, przekonuje, że tak i że pozytywne skutki tych prac firmy odczuwają bardzo szybko, już po roku, góra dwóch latach.

Czy inwestowanie w badania i rozwój opłaca się firmom?

Leszek Grabarczyk, NCBR: Opłaca się, a inwestowanie w B+R stanowi kluczowy element rozwoju firm na całym świecie. Dzięki przeprowadzonemu przez nas badaniu mamy niezbity dowód, że opłaca się także polskim firmom, niezależnie od ich wielkości czy branży w jakiej działają. Niemal 60% przedsiębiorstw osiąga zyski z działalności B+R do 2 lat od wdrożenia wyników. Inwestowanie w B+R to dla firm nie tylko szansa na większy zysk, ale także szansa na zapewnienie sobie długotrwałej przewagi konkurencyjnej. Dostrzega to coraz więcej polskich przedsiębiorców.

Jakie firmy najwięcej inwestują?

Z naszego raportu wynika - przypomnę, że przebadaliśmy 300 firm, z czego ok. 74% stanowiły małe i średnie przedsiębiorstwa - że najwięcej na prace badawczo - rozwojowe wydają duże przedsiębiorstwa. Średnio na rok wydają 2,5 razy więcej niż średni przedsiębiorca. Trzeba przy tym podkreślić, że jednocześnie to w grupie małych i średnich przedsiębiorstw najszybciej rosną przychody z działalności B+R - od 2008 roku wzrosły o 50%. Z punktu widzenia dojrzałości firmy najwięcej na badania i rozwój wydają przedsiębiorstwa działające na rynku 10-15 lat. Ich wydatki stanowiły 47% wydatków poniesionych w 2014 r. Wśród sektorów najwięcej na B+R wydały firmy z sektora IT.

W badaniu wskazaliśmy też 10 liderów w inwestowaniu w B+R. To w tej grupie widoczne są największe korzyści z inwestowania w prace badawczo - rozwojowe. Przychody z B+R stanowią w ich przychodach średnio 40%. Co ważne, w tej grupie aż 40% stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.

Z końcem wakacji ruszają bony na innowacje. Pieniądze na wyciągnięcie ręki

Dlaczego NCBR przeprowadzał te badania?

Raport miał na celu ukazanie opłacalności inwestowania przedsiębiorców w badania i rozwój. Dzięki przeprowadzonemu badaniu uzyskaliśmy od przedsiębiorców odpowiedzi na kilka ważnych pytań: czy zainwestowane w B+R fundusze zwracają się, jakie dzięki temu przedsiębiorstwa osiągają przychody i w jakim czasie od wdrożenia podmioty uzyskują pierwsze zyski. To bardzo cenne dane, które znacząco uzupełniają naszą wiedzę na temat sytuacji w obszarze B+R w Polsce, zwłaszcza w kontekście nie oddającej rzetelnie stanu faktycznego statystyki publicznej w zakresie nakładów sektora prywatnego na B+R.

Największym, pozytywnym zaskoczeniem była odpowiedź na pytanie po ilu latach od wdrożenia wyników prac B+R przedsiębiorcy uzyskują pierwsze zyski. 32% z ankietowanych osiąga pierwsze zyski już po roku od wdrożenia, a 27% po 2 latach. Jednocześnie udział przychodów generowanych na wynikach prac B+R w przychodach całkowitych wciąż rośnie. W 2014 roku wyniósł 16,62%, co stanowi wzrost w stosunku do 2008 r. o 7 punktów procentowych.

Wśród innych ciekawych wyników należy wskazać na statystyki dotyczące wprowadzania na rynek nowych produktów. Polscy przedsiębiorcy w 2014 roku średnio wprowadzili na rynek 4 nowe produkty, a najbardziej aktywną była branża produkcji elektrycznej i elektronicznej, gdzie wprowadzono średnio 18 nowych produktów. Co istotne, już 41% wprowadzanych w 2014 roku na rynek produktów było wynikiem projektów B+R.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Gość 31 lipca 2015 15:56:38
0 1
temat stary jak ŚWIAT tylko w POLSCE SIĘ OBUDZILI DOPIERO:))))))))))))))))NA NAUKĘ NIE JEST ZA PÓŹNO NIGDY :)))))))))))))))))
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej