25
Ewa Wesołowska 13.08.2015

Pieniądze z Unii napędzają wiatraki

Pieniądze z Unii napędzają wiatraki

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Las ponad 100 metrowych wiatraków i zajmuje ponad 20 ha na terenie dwóch gmin: Ustronia Morskiego i Dygowa.

Jest ich w sumie 23, a moc jaką wytwarzają to 53 MW. Tyle, ile wynosi roczne zapotrzebowanie na prąd dla ok. 49 tys. gospodarstw. Elektrownia wiatrowa Kukinia ruszyła w 2013 roku. Na postawienie ponad połowy wiatraków spółka Megawatt OMS (wcześniej AWK Sp. z o.o.), której udziałowcami są Fundusz Marguerite oraz międzynarodowy koncern RP Global, otrzymała prawie 40 mln zł wsparcia unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Wokół rozciągają się pola, nieużytki rolne i lasy. Do najbliższych siedlisk jest ok. 6,5 km. Większość mieszkańców już przyzwyczaiła się do nowego widoku, choć niektórzy, jak twierdzi wójt gminy Ustronia Morskiego Jerzy Kołakowski, czasem narzekają na szum  wiatraków.  - Zwłaszcza jak duży wiatr wieje, to trochę huczy - mówi wójt.

Nie narzeka jednak, bo od każdej z 13 turbin, które stoją na terenie gminy (reszta jest w Dygowie), do budżetu trafia od 45 do 60 mln zł rocznie. Poza tym spółka Megawatt OMS   zbudowała kilka dróg, którymi dożdża się do wiatraków, położyła kable energetyczne, stację transformatorową.

Korzyści z farmy wiatrowej Kukinia ma również Dygowo. W 2012 roku z tytułu podatku od gruntów do kasy gminy wpłynęło ponad 2,3 mln zł. W 2014 było to już ponad 3 mln zł.

Są też korzyści ekologiczne, takie jak zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w tym emisji CO2, poprawa jakości powietrza przez ograniczenie emisji SO2, NO2 i pyłów do atmosfery.

Tomasz Wójcik z koncernu RP Global Poland i głównego udziałowca spółki Megawatt OMS twierdzi, że inwestycja przewidziana jest na 30 lat. Po tym okresie w większości przypadków wygasa dzierżawa gruntów wynajętych od rolników, kończy się okres eksploatacji wiatraków.

- Po tym okresie przewidziano różne warianty działań - mówi nieco tajemniczo.

Możliwe, że turbiny zostaną po prostu rozebrane. Każda z nich składa się bowiem z kilku elementów o 4-metrowej wysokości i ważącej 20-35 ton. Składa się je prawie jak klocki lego, tyle, że do montażu potrzebny jest dźwig. Niewykluczone, że zostaną po prostu wymienione na nowocześniejsze, a więc bardziej wydajne i cichsze. Energia z wiatru będzie bowiem coraz bardziej potrzebna. Zgodnie z podpisanym przez Polskę unijnym Pakietem Klimatycznym, udział energii z odnawialnych źródeł energii musi w 2020 roku wynieść 15 proc. Obecnie wynosi on 11 proc., ale jeszcze w 2007 roku było to tylko 7,2 proc.

Według najnowszego raportu European Wind Energy Association, w 2014 r. w Polsce przybyło 444 MW elektrowni wiatrowych, a ich całkowita moc wzrosła do 3,833 GW. Więcej farm wiatrowych w Unii Europejskiej mają od Polski tylko Niemcy (39,1 GW), Hiszpania (22,9 GW), Wielka Brytania (12,4 GW), Francja (9,2 GW), Włochy (8,6 GW), Szwecja (5,4 GW), Portugalia (4,9 GW) i Dania (4,8 GW). Polska jest więc 9. największym rynkiem wiatrowym w Europie.

Największy udział w produkcji energii odnawialnej w Polsce mają biopaliwa (46,4 proc.),  farmy wiatrowe (35,3 proc.), elektrownie wodne (14,3 proc.) i biogazowe (4 proc.).

Fundusze na wiatraki i nie tylko

POIiŚ, z którego współfinansowano budowę elektrowni wiatrowej, także w następnych latach będzie źródłem finansowania dla instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych.  Z programu wsparcie otrzymają projekty polegające na budowie lub przebudowie instalacji wytwarzających energię z wiatru, słońca, biomasy, biogazu oraz energii geotermalnej. Co ważne, muszą to być instalacje dużej mocy. Na ten cel przewidziano ok. 150 mln euro.

Budowa mniejszych elektrowni będzie mogła być sfinansowana z programów regionalnych. W sumie województwa planują wydać na inwestycje w OZE ok. 897 mln euro.

25 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze25

Popularne Najnowsze

Gość 18 sierpnia 2015 09:21:16
11 8
amerykanie WYZLOMOWALI 300 000 wiatrakow i polozyli na zlomie intensywnie szukaja funduszy zeby wcisnac zlomy glupim polakom i jeszcze uzyskac dopłaty,wiatrak moze postawic Kowalski i okresowo dogrzewac kurnik energia z wiatru to slepy zaulek,szkoda ze mamy sprzedajny rzad ktory nie rozumie jak manipuluja nami nazisci
Pokaż cały komentarz
Energetyk 16 sierpnia 2015 18:14:06
8 6
dziennikarzyno zasr-y jeżeli napędzą to tylko prezesom firm produkującym to całe dziadostwo które nie ma żadnego strategicznego znaczenia dla energetyki Rzecz POspolitej obecnie już dziadowskiej - wiatraczkami to jedynie możecie się PObawić ! Nie dajcie się ludzie zwieść tą głupotą! G****o z tego jest!
Pokaż cały komentarz
energetyk 16 sierpnia 2015 18:18:19
4 5
portfele napędzą tak tak - portfele!
Pokaż cały komentarz
leoś 31 sierpnia 2015 12:15:27
1 0
Pieniądze Unijne a firmy zagraniczne z siedzibą na Malcie.Skończy się dzierżawa gruntu ,o złom niech się martwi właściciel gruntu.
Pokaż cały komentarz
Gość 24 sierpnia 2015 23:26:03
3 2
Ostatnio wiatraki STAŁY a kasa zasila obce firmy które na tym zarabiają . A później będzie jak z silnikami DIESLA które okazują się ekologicznie bardzo BE. Też MY zapłacimy z dotacji tzw. Ale mas robią....
Pokaż cały komentarz
dodo 23 sierpnia 2015 20:25:27
3 2
Koło ŁAńcuta jest farma ok. 20 wiatraków. Bardzo często tamtędy przejeżdżam i widzę ,że najczęśćiej żaden z wiatraków nie pracuje, a jeśli już to max 5-6. A w środkach masowego prąkazu podają, że nie ma prądu na zasilanie kilmatyzacji. To jest chore, budują wiatraki by uzyskać środki z UE, a dalej to nieistotne
Pokaż cały komentarz
gosciowa 20 sierpnia 2015 12:18:59
4 3
A kto wierzy, ze energia z siłowni wiatrowych jest summa summarum ekologiczna???
Pokaż cały komentarz
bolo22 17 sierpnia 2015 14:23:54
5 4
Ciekawe jaka jast rzeczywista opłacalność wiatraków skoro do budowy są takie dopłaty za taki jeden wiatrak .mażna na całą gmine pokryć kolektorami śłonecznymi i to dopiero będzie źródło odnawialbe .a nie napychać kase opcym.
Pokaż cały komentarz
Keyfas 5 września 2015 07:47:11
0 0
Żywatność paneli fotowoltanicnzych jest krótka z roku na rok spada ich sprawność 1 panel fotowoltaniczny wytwarza 300-350 W prądu. aby zasilić małe gospodarstwo rolnicze trzeba było ich ok 7 kW 3F 7000W / 350 W = ilość paneli
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej