229
Joanna Ćwiek-Świdecka 19.06.2015

Po trzydziestce będzie z górki - łatwiej o dobrze płatną pracę!

Po trzydziestce będzie z górki - łatwiej o dobrze płatną pracę!

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Młodzi pracownicy chyba innego wyjścia nie mają. Muszą mocno zacisnąć zęby - łapać taką pracę, jaka im się trafi - nie przesadzać z roszczeniami płacowymi i mieć nadzieje, że zdobywane z mozołem doświadczenie zawodowe kiedyś zaprocentuje. Jak długo trzeba płacić popularne „frycowe”? Z opublikowanego właśnie przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości "Bilansu Kapitału Ludzkiego" pokazującego m.in. sytuację młodych na rynku pracy wynika, że niepewna sytuacja zawodowa trwa mniej więcej do około 30 roku życia. Problemy ze znalezieniem pracy ma w tym okresie co piąta taka osoba.

Potem powinno już być z górki - według badań w grupie osób po trzydziestce prawdopodobieństwo zostania bezrobotnym maleje bowiem o połowę - przekonują badacze.

Jak nie zostać bez pracy?

Badania PARP pokazują jednak, że sytuacja młodych osób w znacznej mierze zależy od nich samych. Mimo, że coraz więcej mówi się o tym, że dyplom ukończenia studiów nie gwarantuje dziś zatrudnienia, to jednak wciąż tym, którzy opuścili mury wyższych uczelni, o pracę najłatwiej.

Stopa bezrobocia wśród osób z dyplomami wynosi około 4 proc. co jest bliskie tzw. bezrobociu naturalnemu. To oznacza, że kto chce pracować, miejsce dla siebie znajdzie. 

- Oczywiście wiele zależy od rodzaju studiów. Dziś o zatrudnienie najłatwiej jest osobom z wykształceniem technicznym, które w dodatku znają przynajmniej jeden język obcy. Z kolei o pracę najtrudniej osobom po kierunkach ogólnych, które nie dają absolwentom konkretnych umiejętności - wyjaśnia Izabela Kluzek, rekruterka i trenerka w firmie SelectOne.

Tyle, że nie każdy ma wystarczająco dużo siły, zdolności i chęci, by skończyć politechnikę. Eksperci w takiej sytuacji radzą, by zamiast byle jakiej uczelni, wybrać raczej dobrą szkołę średnią. "Gdybym miał wybierać, wolałbym być dobrze zarabiającym spawaczem niż wiecznie bezrobotnym politologiem" – powiedział kiedyś na spotkaniu ze studentami obecny szef Rady Europy Donald Tusk. I wszystko wskazuje na to, że to twierdzenie wciąż nie straciło na aktualności.

Miliony złotych czekają na innowatorów

Ale tu znów – szkołę średnią też trzeba wybierać z głową. Ze wspomnianego wyżej Bilansu wynika bowiem jasno, że jeśli ktoś ukończy np. technikum kształcące pracowników biurowych, to ani na dobrą pracę, ani na wysokie zarobki liczyć raczej nie może.

- Z kolei pracy nie brakuje dla spawaczy, ślusarzy, tokarzy, mechaników samochodowych czy pracowników budowlanych - tłumaczy Izabela Kluzek.

Sytuacja zawodowa młodych uzależniona jest także od miejsca zamieszkania. Badanie zauważyli, że sytuacja młodych jest szczególnie ciężka na Podkarpaciu, Warmii i Mazurach oraz na Lubelszczyźnie, gdzie bez pracy jest co najmniej co czwarty młody człowiek.  

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
229 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze229

Popularne Najnowsze

kier.ZKM Gda. 19 czerwca 2015 11:06:55
109 3
Wszędzie nad dupczą.Jestem kierowcą w ZKM Gdańsk po 60 wieloletni pracownik a stawkę mam jak bym dzisiaj pszszedł do pracy - to sqrwysyństwo.
Pokaż cały komentarz
tota 19 czerwca 2015 17:16:40
103 1
a po 45 znikasz dla pracodawców... uwijaj się, kariera będzie krótsza niż w sporcie! Maks 10 lat ;-)
Pokaż cały komentarz
Dashboard 19 czerwca 2015 10:55:09
81 10
Ostrzeżenie dla młodych - wysyłałem tysiące CV, stałą pracę dostałem dopiero przed 40-tką.
W CV popełniałem jeden podstawowy błąd: pisałem, ze szukam UCZCIWEGO pracodawcy.
Kwalifikacje nie mają znaczenia - swoimi mógłbym obdzielić 20 ludzi.
Pokaż cały komentarz
inteligent 20 czerwca 2015 22:06:26
8 14
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
niewolnik66 19 czerwca 2015 19:11:20
68 1
To prawda po trzydziestce jest łatwiej, ale po czterdziestce znowu bezrobocie więc jak możesz to wyjedz zarobić prawdziwe pieniądze na zachód europy bo może ci starczy na przetrwanie do emerytury, jak dożyjesz?
Pokaż cały komentarz
Gość 19 czerwca 2015 11:19:21
56 3
Idiotę lub złodzieja pilnie zatrudnię
Pokaż cały komentarz
chętny 19 czerwca 2015 13:59:39
5 3
Do gość - jak dasz 5999.99 zł miesięcznie netto !
Pokaż cały komentarz
ministra 20 czerwca 2015 22:08:39
4 1
za 6 tysięcy
Pokaż cały komentarz
aro 1 lipca 2015 23:55:09
2 1
królu złoty, za 6 tysi będę zapie@dalał jak talala :)
Pokaż cały komentarz
głupia gęś 5 lipca 2015 13:53:10
3 1
Szukaj na Wiejskiej.
Pokaż cały komentarz
ian 20 czerwca 2015 22:02:29
54 2
Dobrze płatnej a wogóle pracy będzie wtedy,kiedy Unia przestanie płacić firmom za pracowników przez rok.Cwaniacy pracodawcy przyjmują do pracy młodych na rok-potem zwalniają i po paru miesiącach starają się o nowych.W ten sposób mają pracowników za darmo i nie przyjmują na etat.
Unio-nie daj się naciągać cwaniakom!
Pokaż cały komentarz
zgryzliwiec 21 czerwca 2015 09:45:05
6 1
Takie właśnie są efekty działania wszelkiej maści unijnych urzędasów-socjalistów na wysokich stołkach. Oni po prostu są tak oderwani od rzeczywistości, że nie są w stanie przewidzieć faktycznego rezultatu tego, co wymyślają.
Pokaż cały komentarz
Gość 24 czerwca 2015 15:24:53
8 1
Oni nie są oderwani od rzeczywistości , oni doskonale wiedzą co zrobić żeby wytępić w Polakach wszelką inteligencję.
To jest taki super plan Polak ma być wyrobnikiem we własnym kraju i bić się z drugim Polakiem o byle jaką pracę, wtedy nie będzie zwracał uwagi na to że nie ma Polskich zakładów pracy , że wyprzedawane jest wszystko (np. w miastach: miejsca pod zabudowę, domy kamienice, na wsiach gospodarstwa rolne i lasy państwowe) lub marnowane do upadłości ( np. LOT) .
Nie mając pracy nie zwrócisz uwagi na takie fundamentalne rzeczy, ponieważ zajmować Cię będzie pościg za zdobyciem jakiejkolwiek pracy, nawet tej najmarniej płatnej.
Pokaż cały komentarz
Gość 29 czerwca 2015 21:59:26
6 1
ian - masz rację, ale u nas to wysyłają na staż na pół roku,płacąc grosze a zatrudnia na 3m-ce,i won bierze następnego stażystę itd.itd.biznes się kręci,darmowa siła robocza.O jeszcze na jakiś debilny kurs mogą wysłać z urzędu pracy,nikomu do niczego nie potrzebny i na którym niczego nie nauczą,tylko kasę biorą.
Pokaż cały komentarz
Gość 19 czerwca 2015 10:30:36
48 6
stek bzdur o tej pracy dla ludzi po politechnice ( nie mowie o jakims tam zarzadzaniu, czy innym badziewiu)
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej