1237
Maciej Kusznierewicz 24.06.2015

Pożyczyli pieniądze i osiągnęli sukces. Unia spłaciła część ich kredytu

Pożyczyli pieniądze i osiągnęli sukces. Unia spłaciła część ich kredytu

fot: Materiały BOWIL

Firma BOWIL Biotech z Władysławowa, wykorzystując hodowane przez siebie bakterie, stworzyła unikalną w skali świata technologię produkcji opatrunków i masek dermokosmetycznych. Jako pierwszej udało się jej przenieść wytwarzanie innowacyjnego materiału z fazy laboratoryjnej do przemysłowej z zachowaniem najwyższych branżowych standardów.

Choć spółka BOWIL Biotech formalnie wystartowała w 2006 roku, jej założyciele (Dariusz Bobiński i Waldemar Wilandt) już w latach 80. komercjalizowali pomysły i dokonania naukowców.

W 1988 roku rozpoczęli produkcję kwasu cytrynowego z wykorzystaniem gatunku grzyba Aspergillus Niger, stworzonego przez uczonych z ówczesnej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Ponad dwie dekady później postanowili powrócić do swoich korzeni i po raz kolejny zająć się przemysłem biotechnologicznym. Firmie jako pierwszej i - jak na razie - jedynej na świecie udało się opracować i wdrożyć na skalę przemysłową technologię wytwarzania innowacyjnych opatrunków i masek dermokosmetycznych z bionanocelulozy.

Opatrunek jak naskórek

Chodzi o materiał zbudowany z włókien polimerowych o średnicy poniżej 100 nanometrów. To tyle, ile wynosi średnica porów w ludzkiej skórze.

Wyrób jest ultraczysty, czyli wolny od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. Idealnie przylegając do skóry, spełnia funkcję naturalnego naskórka: utrzymuje wodę oraz chroni ranę przed urazami, zabrudzeniami i drobnoustrojami. Przyspiesza gojenie ran, zmniejsza obrzęk po zabiegach kosmetycznych i chirurgicznych oraz redukuje ból po oparzeniach. Wyróżnia się elastycznością i wytrzymałością mechaniczną. Nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień.

Produkt powstaje przy udziale bakterii, których szczep został stworzony przez naukowców z Politechniki Łódzkiej, od której firma kupiła technologię. Pierwszym etapem jest namnażanie mikroorganizmów. Następnie mikroby przeprowadzają proces fermentacji. Efektem ich pracy jest błona celulozowa, którą w kolejnej fazie się modyfikuje, oczyszcza i ostatecznie pakuje w sterylnych warunkach.

– Bionanoceluloza ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być używana m.in. w medycynie rekonstrukcyjnej i regeneracyjnej. Nadaje się do produkcji implantów, np. chrząstki ucha, nosa i zastawki serca, nad czym obecnie prowadzimy badania – mówi prezes Bobiński.

Kupili i rozwinęli

Właściciele firmy, szukając pomysłu na innowacyjną i dochodową inwestycję, natknęli się na informacje dotyczące wytwarzania opatrunku na trudno gojące się rany. Przeprowadzili analizę właściwości wyrobu i wysondowali rynek.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
1237 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1237

Popularne Najnowsze

GOŚĆ 28 czerwca 2015 21:00:36
32 8
Pytanie do Pomorza - a dlaczego mają pożyczać w Agencji a nie w Banku?
w takim razie Polska nie uzyskała dotacji ale pożyczki - proszę w tym wypadku powiedzieć to głośno przedsiębiorcom bo na zachodzie dotacje oznaczają dotacje a nie pożyczki!!!!
Pokaż cały komentarz
Kamil 3 lipca 2015 12:41:16
5 4
Pana wpis można śmiało zatytułować "Nie znam się, to się wypowiem". Kredyt Technologiczny jest to instrument finansowy, w ramach którego przedsiębiorca zaciąga zobowiązanie w Banku komercyjnym (np. PKO BP, BZWBK, mBank) i dostaje dotację (w formie premii technologicznej) na spłatę części kredytu - max 4 mln PLN w latach 2007-2013. Nie musi tej części zwracać, jeżeli inwestycję przeprowadził zgodnie z tym co deklarował.
Podsumowując...najpierw radzę sprawdzić o czym mowa, później jeżeli koniecznie Pan musi się wypowiedzieć - komentować.
Pokaż cały komentarz
eder 30 czerwca 2015 12:07:36
24 5
super że się udało. mnie się tylko nasunęło - jak się udało to masz dotację, jak się nie uda - nie masz produktu za to masz wielki problem ze spłatą
Pokaż cały komentarz
przeciwnik 4 lipca 2015 01:44:35
16 2
jaka znowu unia dała. To my podatnicy kolejny raz daliśmy pieniądze do prywatnej kieszeni. precz z rozdawnictwem publicznej kasy.
Pokaż cały komentarz
maica 3 lipca 2015 23:04:18
16 3
to nie unia splacila tylko ludzi ktorzy uczciwie pracuja i sa okradani z podatkow. ta k******a unia nie pracuje i nie ma dochodu.
Pokaż cały komentarz
Gość 25 czerwca 2015 21:02:15
18 5
jedna jaskółka nie czyni wiosny gdy prawie 70% tzw dotacji UE wraca do nich z powrotem
Pokaż cały komentarz
Maja 19 lipca 2015 09:07:54
0 0
Bo ludzie nie umieją w Polsce pisać wniosków o dofinansowanie z UE(dofinansowanie, czyli muszą mieć też wklad własny)Taki wniosek musi być bardzo precyzyjnie napisany. Jeden podpis nie w tym miejscu, jeden błąd, a wniosek idzie do kosza. A popatrz, jak ludzie piszą. Popatrz nawet na tym forum. Byk na byku ortograficznym jedzie i bykiem pogania. A potem lament-oj, bo ja dofinansowania nie dostałem. To pisać się naucz poprawnie!
Pokaż cały komentarz
rohr 4 lipca 2015 12:45:13
14 5
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
rohr 2 16 lipca 2015 17:59:44
0 0
W sumie masz rację i co gorsza ten zakład został zbudowany za ich pieniądze. Za brudne, niemieckie pieniądze. Niech oddają całą tę brudną kasę do Reichu. Już złożyłem donos do US aby dobrze tą firmę skontrolowali.
Pokaż cały komentarz
Yonnek 3 lipca 2015 10:16:27
9 0
Sa madrzy ludzie, sa pomysly, jest inteligencja i dazenie do rozwoju. To z jednej strony. Z drugiej , dla rownowagi - politycy, wladze i kasa. Na razie glupki wygrywaja...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej