28 Joanna Ćwiek-Świdecka 27.05.2015

Jest recepta na pracę dla osób 50+. Szkolenia i ...

Jest recepta na pracę dla osób 50+. Szkolenia i ...

fot: (Pixabay.com/Domena Publiczna)

Jeśli chcemy, by ludzie pracowali dłużej, muszą uzupełniać swoje kwalifikacje także po pięćdziesiątym roku życia.

Obecnie sytuacja starszych osób na rynku pracy nie jest prosta. Dla wielu z nich  nie ma zajęcia. Na koniec ubiegłego roku w roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 84 tys. osób powyżej 60 roku życia. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać osób starszych, skoro ich doświadczenie i wiedza życiowa może być cenną wartością dla firmy? Przyczyny są dwie. Po pierwsze tzw. okresy ochronne, które zabraniają zwalniania pracownika na cztery lata przed przejęciem na emeryturę. Firmy obawiają się, że jeśli dojdzie do załamania sytuacji w firmie, będą musiały utrzymać tego pracownika, nawet jeśli nie ma on dla niej kluczowego znaczenia.

Dlatego właśnie wielu ekspertów rynku pracy postuluje zniesienie tego zapisu w kodeksie pracy. Ale dopóki nie zdecyduje o tym parlament, niewiele można z tym zrobić.

Można natomiast próbować zniwelować drugi problem starszych pracowników, który bardzo często zgłaszają przedsiębiorcy. To uzupełnianie kwalifikacji zawodowych starszych pracowników.

– Zauważyliśmy, że na ok. 15 lat przed emeryturą większość pracowników przestaje dbać o podniesienie swoich zawodowych kwalifikacji. W rezultacie tuż przed emeryturą dochodzi do sytuacji, gdy posiadane umiejętności okazują się niewystarczające – twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Trzeba uzupełniać kwalifikacje

Problem ten jest szczególnie widoczny w tych branżach, gdzie „bycie na bieżąco” jest konieczne. Tak jest np. w księgowości czy u osób pracujących w branżach związanych z nowymi technologiami.

Kobieca spółdzielnia w trosce o dzieci. Niecodzienny sposób na pracę

Dlatego też, by tuż przed przejściem na emeryturę nie martwić się brakiem pracy, trzeba zawczasu zadbać o uzupełnienie kwalifikacji. Zwłaszcza, że znalezienie odpowiedniego kursu czy studiów podyplomowych nie jest trudne. Prowadzą je zarówno urzędy pracy, jak i firmy szkoleniowe czy lokalne urzędy. W dodatku często są one za symboliczną opłatę lub zupełnie za darmo, bo finansowane są one ze środków unijnych.

Tyle, ze nie chodzi o to, by szkolić się na oślep, a wybierać to, co rzeczywiście wpłynie na poprawę sytuacji na rynku pracy.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno wyniki badań dotyczących rodzajów wsparcia udzielonego starszym pracownikom. Wszyscy ankietowani wzięli udział w szkoleniach, szkoleniach z doradztwem zawodowym i studiach podyplomowych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
28 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze28

Popularne Najnowsze

Gość 1 czerwca 2015 08:09:42
16 0
Zreformujcie za te europejskie pieniądze, Urzędy Pracy. Tak, żeby były aktywne w tworzeniu i znajdowaniu miejsc pracy. Dziś chmara urzędników udaje , że pracuje odfajkowując co miesiąc bezrobotnych i łaskawie rozdzielając unijne dotacje na pseudo-dzialalność, którą po roku się likwiduje. To żenujące
Pokaż cały komentarz
Gość 2 czerwca 2015 01:32:46
15 0
Mam pracę i pracuję,z młodszymi o 20 lat.Wpadłem w takie g****o że głowa boli.Zero szacunku .A wcale nie są lepsi w tym co robię.Zyczę Panu Mordasiewiczowi takich współpracowników.Niech mi nie daje rad , a przyjdzie i popracuje to może do niego dotrze że nie jest Mesjaszem.
Pokaż cały komentarz
ja 17 czerwca 2015 18:20:01
3 1
Masz racje , moja szefowa to gó......30 lat młodsza a traktuje mnie jak szmatę, kłamie, podjudza, stosuje mobbing w stosunku do starszych pracowników. Ma 2 sprawy w sądzie pracy i wiem o tym,że na szczęście jej dni są policzone. Jeszcze 2 tygodnie
Pokaż cały komentarz
Jurek 28 maja 2015 06:45:20
18 3
No i nic się nie zmienia wy nie szkolcie tylko twórzcie miejsca pracy bo czego złodziej morze nauczyć złodzieja tylko jednego efektem waszych przemian jest bieda i wyjazdy młodych zdolnych za pracą za granice nie chce mi się pisać młócenie słomy nie ma sensu
Pokaż cały komentarz
Gość 28 maja 2015 22:31:14
0 0
odnosnie tych zdolnych mysle ze wszedzie prawie mozna spotkac zdolnych nacja nie ma tu nic do rzeczy polacy nie sa kims wyjatkowym jezeli postanowili robic kariery w bogatych krajach musza znac jezyki wielu odnioslo sukces ale procentowo biorac pod uwage liczbe ludnosci danego kraju nie mamy sie czym chwalic,cale lata pracuje za granica nawet za ta prawdziwa np.kanada i zapewniam w wiekszosci przypadkow nawet tzw.polactwo nie przyznaje sie ze sa polakami-przykre
Pokaż cały komentarz
grant 2 czerwca 2015 17:37:25
14 0
Oczywiście szkolenia w ich firmach za pieniądze przekazane na rzecz Polski do oddania przez podatników. Ci ludzie przepracowali całe życie i mogli by nie jednego wyszkolić z umiejętności i wiedzy jaką posiadają. Im szkolenie jest nie potrzebne im jest potrzebna stabilna i dobrze płatna praca. Skończcie z tymi głupim szkoleniem dla idiotów. Prowadźcie szkolenie dla polityków jak nie dać się wykiwać na wspólnym rynku europejskim.
Pokaż cały komentarz
Iwan Niegroźny 27 maja 2015 17:42:32
15 1
A ci na zdjęciu to niby osoby 50+? Przecież to ludzie w wieku poniżej 35 lat.
Pokaż cały komentarz
księgowy 29 maja 2015 08:02:29
14 0
Trzeba szkolić starych uczciwych księgowych jak kantować fiskusa lub zatajać przekręty robione przez głupawych prezesów,dyrektorów z partyjnego nadania.A gdzie rozwój gospodarki?Te kretyńskie szkolenia nie oznaczają zwiększenia ilości miejsc pracy.
Pokaż cały komentarz
nana 2 czerwca 2015 14:14:49
12 0
Co pomogą szkolenia jak pracy NIE MA. Chyba tym co szkolą! A może tak zlikwidować mobbing i żyłowanie pracownika poprzez zatrudnienie większej ilości osób? Bo do jakiej granicy ma rosnąć dochód korporacji i normy narzucane pracownikom?
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej