7 Redakcja 20.07.2015

Więcej pieniędzy na projekty z niepełnosprawnymi uczestnikami

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, w następnych latach wszystkie projekty realizowane z Funduszy Europejskich, muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych. Ma to być osiągnięte dzięki  tzw. racjonalnym usprawnieniom, czyli zmianie rzeczywistości na tyle, na ile  prowadzący projekt jest w stanie to zrobić. Takie dostosowania będą dodatkowo finansowane z Funduszy Europejskich.

- Zaproponowaliśmy, żeby na każdego uczestnika w projekcie była pula maksymalnie pula 12 tys. zł, która będzie mogła być zostać uruchomiona, kiedy uczestnik będzie miał dodatkowe potrzeby – mówi Paulina Pietrasik z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.  

W takiej sytuacji organizator projektu będzie mógł wnioskować do instytucji zarządzającej o zwiększenie wartości dofinansowania. Otrzymane w ten sposób pieniądze trzeba będzie przeznaczyć na usprawnienia, dzięki którym niepełnosprawny uczestnik będzie mógł wziąć udział w projekcie.

Na czym mogą one polegać?

– To może być np. zamontowanie podnośnika, wypożyczenie wózka inwalidzkiego, sfinansowanie transportu na miejsce realizacji projektu, zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej – wylicza Pietrasik. Przykłady usprawnień można znaleźć w wytycznych ministerialnych o równości szans.  

- Ale jest  to katalog niezamknięty i będzie zależał od konkretnej potrzeby i bariery, z jaką osoba niepełnosprawna się zderza – dodaje urzędniczka Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

7 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze7

Popularne Najnowsze

Gość 5 sierpnia 2015 18:37:41
3 1
to wszystko nie jest przejrzyste
Pokaż cały komentarz
pokrzywdzony 14 sierpnia 2015 09:49:00
0 0
piniądze z zabranych kart parkingowych czy o to chodziło? ja sie nie nadaje. jak narazie to ja niepełnosprawny wziąłem choc nieświadomie udział w zabraniu karty parkingowej bezpowrotnie inwalida II grupy
Pokaż cały komentarz
Gość 10 sierpnia 2015 11:05:32
0 0
To jest nie potrzebne rozumiecie pojecie niepelnosprawny a pelnosprawny.
W tym totalitarnym spoleczenstwie na takie osoby wogule sie nie zwraca uwagi.
Nie kazdy niepelnosprawny jest na wozku.
Moze by tak znalazly sie pieniadze na prace czy rozwoj wlasnej firmy. Oczywiscie niema pieniedzy na to.
Moze spoleczenstwo zacznie na rowni traktowac osoby niepelnosprawne. Powinno sie zmienic podejscie pracodawcow z rynku pracy.
Otwarty rynek pracy czy Zamkniety rynek pracy.
Przedsiebiorca niewie ze ma korzysci z zatrudniania osob niepelnosprawnych.
Pokaż cały komentarz
Znawca tematu 8 sierpnia 2015 17:07:23
2 3
Ty Kaleka a co nie dasz rady kawałek się przespacerować? Co mają powiedzieć osoby na wózkach albo o kulach? Nie chce ci się chodzić? Ja bym wolał nie mieć jednej ręki a chodzić.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej