9
Redakcja 31.05.2015

Zachodniopomorskie szuka laboratoriów dla firm

Zachodniopomorskie szuka laboratoriów dla firm

fot: mararie/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W ciągu 8 najbliższych lat województwo zachodniopomorskie chce dwuipółkrotnie zwiększyć swoje wydatki na innowacje. Na razie robi pierwszy krok w tym celu - rozpoczęło poszukiwania na uczelniach  infrastruktury badawczej, która będzie służyć nie tylko naukowcom, ale również przedsiębiorcom.  Tylko takie przedsięwzięcia będą mogły liczyć na dotacje z programu regionalnego.

W najbliższych latach województwo zachodniopomorskie  chce wydać ponad 342 mln euro na rozwój lokalnej gospodarki. Z tego ponad 70 mln przeznaczone przeznaczy na sferę badawczo-rozwojową. Z tych pieniędzy będzie mogła skorzystać także nauka. Ale pod jednym warunkiem - że będzie współpracowała z biznesem. Dziś taka współpraca jest w powijakach, a zachodniopomorscy przedsiębiorcy wydają na B+R jedynie 0,08 proc. PKB. Tymczasem cel, jaki uzgodniło z Komisją Europejską to 0,2 proc. PKB do roku 2023. To oznacza, że w ciągu 8 lat wydatki podmiotów prywatnych na B+R muszą zwiększyć się dwuipółkrotnie. - Skutecznie zwiększymy nakłady na działalność badawczo-rozwojową, jeżeli zbliżmy do siebie światy gospodarki i nauki. Dziś te obszary, ze względu na różne uwarunkowania, są oddzielone. Samorząd Województwa będzie stwarzał mechanizmy do ich połączenia – mówił pod koniec kwietnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Takim mechanizmem ma być Zachodniopomorska Lista Infrastruktury Badawczej Na Rzecz Przedsiębiorstw. Ma to być narzędzie do identyfikacji kluczowych przedsięwzięć w zakresie publicznej infrastruktury B+R na poziomie regionalnym. Krótko mówiąc chodzi o to, jakie laboratoria i sprzęt należący do uczelni i jednostek naukowych, będzie mógł być współfinansowany z Funduszy Europejskich. Zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską wsparcie dla nauki z programu regionalnego może zostać przeznaczone tylko na projekty wpisane do Kontraktu Terytorialnego. Teraz zarząd województwa rozpoczął poszukiwania infrastruktury, która mogłaby być objęta Kontraktem. To właśnie ta lista.

Nabór na listę trwa dwa miesiące. Swoje propozycje mogą zgłaszać uczelnie, jednostki naukowe oraz partnerstwa tych z przedsiębiorstwami, zaś infrastruktura musi być zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego. Spośród zgłoszonych przedsięwzięć wybrane zostaną najciekawsze pomysły, które przysłużą się regionalnej gospodarce. Następnie trafią do konsultacji z ministerstwami nauki,  infrastruktury i rozwoju oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jednocześnie  województwo przeanalizuje, jakie są potrzeby lokalnych przedsiębiorstw oraz bariery, które utrudniają im współpracę z nauką. Dopiero na podstawie wyników konsultacji i analiz zostanie przygotowana lista przedsięwzięć, które zostaną wpisane do Kontraktu Terytorialnego.

Przedsięwzięcia na Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej na rzecz Przedsiębiorstw można zgłaszać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, do dnia 30 czerwca

9 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze9

Popularne Najnowsze

Boog 11 października 2016 13:50:39
0 0
That's a cunning answer to a chlgnelaing question
Pokaż cały komentarz
~abc 14 lipca 2015 18:32:34
0 0
Te. Liberałowie. A kto Wam sprzeda wyposażenie ? Żebyście korporacjom z tradycjami grunt podkopali ? Nie każdy jest taki osioł jak Merkel i Tusk.
Pokaż cały komentarz
Gość 8 czerwca 2015 07:50:08
3 4
Wreszcie jakiś urzędas przeczytał tłumaczenie jakiegoś artykółu jak to robią od dziesięcioleci w Stanach. Ciekawe tylko jak długo utrzyma się na stołku. Jest zdecydowanie za mądry.
Pokaż cały komentarz
Gość 31 maja 2015 15:27:44
2 5
Zobacz koniecznie! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu!
((((youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU)))
Pokaż cały komentarz
Gość 31 maja 2015 15:28:25
0 6
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Kolo z Pikolo 15 czerwca 2015 07:23:22
0 0
I bardzo dobrze ! - a potem ciebie szlag trafi ...
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej