13
Hubert Lewkowicz 30.04.2015

Urząd w internecie. Kiedy będzie to możliwe?

Urząd w internecie. Kiedy będzie to możliwe?

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Mnóstwo rzeczy  wciąż musimy załatwić w tradycyjny sposób, posługując się papierowymi wnioskami i dokumentami. Fundusze Europejskie sfinansują projekty, które "przeniosą" urzędy do internetu.

Pieniądze na ten cel znalazły się w programie Polska Cyfrowa, w działaniu 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”. Celem tego działania jest poszerzenie zakresu spraw, które obywatele i przedsiębiorcy mogą załatwić drogą elektroniczną. Ma się to odbyć poprzez  elektronizację nowych usług z jednej strony oraz poprawę funkcjonalności oraz e-dojrzałości istniejących usług– z drugiej.

– Ponadto dofinansowanie mogą uzyskać projekty, których głównym celem jest zapewnienie infrastruktury, jednakże pod warunkiem, że infrastruktura ta jest niezbędna dla wytworzenia, wdrożenia lub funkcjonowania e-usług publicznych – informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

– Beneficjentami działania 2.1 są jednostki administracji rządowe i jednostki im podległe. Działanie to ma służyć stworzeniu e-usług publicznych, by wiele spraw można było załatwić bez wychodzenia z domu, przy pomocy internetu – mówi Jarosław Pasek, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

 Efektem ma być oszczędność czasu przedsiębiorców i wszystkich pozostałych obywateli, którzy wiele spraw załatwią drogą elektroniczną.

– Chodzi o tom by zapewnić obywatelom dostęp do różnego rodzaju usług takich w sektorach jak  zdrowie, nauka, cło, czy podatki. W wielu tych obszarach załatwia się sprawy w sposób tradycyjny, na papierze, a można to zrobić elektronicznie – tłumaczy Jarosław Pasek.

Gdzie pójdą pieniądze

Z udostępnianych elektronicznie usług i informacji sektora publicznego będą korzystać mieszkańcy wszystkich regionów Polski. Priorytetowo będą traktowane projekty ponadresortowe w takich obszarach jak: uporządkowanie rejestrów publicznych oraz zapewnienie ich interoperacyjności, optymalizacja wykorzystania infrastruktury dzięki zastosowaniu technologii chmury obliczeniowej, zapewnienie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, a także projekty wpisujące się w następujące obszary: rynek pracy, ubezpieczenia i świadczenia społeczne, ochrona zdrowia, prowadzenie działalności, gospodarczej, wymiar sprawiedliwości i sądownictwo, prezentacja i udostępnianie danych przestrzennych i statystycznych, nauka i szkolnictwo wyższe, podatki i cła, sprawy administracyjne, w szczególności obywatelskie, zamówienia publiczne, bezpieczeństwo i powiadamianie ratunkowe.

Pierwszy, ale nie ostatni

Pierwszy konkurs ogłoszony został przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Na ten konkurs została przeznaczona kwota 945,5 mln zł. – Termin składania wniosków mija 8 maja. W tej chwili trwają publiczne prezentacje założeń projektów. Jest to rodzaj konsultacji społecznych, które mają zapewnić, że te projekty będą zgodne z oczekiwaniami społecznymi.

Przewidujemy, że zostanie złożonych około 50 wniosków o dofinansowanie – mówi Jarosław Pasek. – Jesteśmy w ostatniej fazie konkursu dotyczącego działania 2.1. nie jest to jednak ostatni konkurs, przewidujemy, że kolejny ogłosimy pod koniec obecnego lub na początku przyszłego roku – dodaje dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

13 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze13

Popularne Najnowsze

Paweł 25 maja 2015 09:58:11
3 0
Przypomnę Krus wydał na swoją platformę gdzie można tylko sprawdzić czy są wpłacane składki tyle co FB przez 4 lata na obsługę . Wiec w Uni za braknie pieniędzy aby polska stała się e-dostępna . PO drugię zadną partia nie pozbawi się 2 mld elektoratu , przecięż córa,mąż /syn nie będzie głosował przeciwko rodzicom w urzędzie
Pokaż cały komentarz
ktos 20 maja 2015 11:21:37
3 0
Dawno się tak nie uśmiałem. Decyzja o zakończeniu działalności gospodarzcej lezie z urzędu miasta do US już cztery miesiące - odległość 500m, nie wspominając o tym, że decyzję o wykreśleniu z CEDG dostałem natychmiast a US wcale. K... To nie systemy są potrzebne tylko odpowiedzialni ludzie
Pokaż cały komentarz
zibi 25 maja 2015 10:24:13
2 0
To jest bez sensu. Każdy system ma odrębną platformę. Już teraz mam 4 odrębne konta dla ZUS, NFZ ZIP, ePUAP oraz Elektronicznej skrzynki pojazd i kierowca. Kolejny gniot i trwonienie publicznej kasy czy nie można tego było zintegrować? Inną sprawą jest że usługi nie działają lub działają jak działają.
Pokaż cały komentarz
johnansog 23 lipca 2021 00:12:46
0 0
write my essays writemypaper.online
Pokaż cały komentarz
Gość 11 maja 2015 13:09:12
3 5
uwaga na programy do cyfryzacji Urzędów z tego co wiem, serwer ma być w Izraelu - to nie żart ani sarkazm, takie mam informacje
Pokaż cały komentarz
Gość 19 maja 2015 09:35:04
0 0
Wielce prawdopodobne. Rządowe serwery u icków. Te do liczenie głosów u sowietów. To jest POlska i poLSKI rząd.
Pokaż cały komentarz
jarek 25 maja 2015 10:39:37
0 0
i co się dziwisz skoro był spis powszechny w UE i wszystkie dane też poszły na ickowe serwery. Naród wybrany wie co z tym robić.
Pokaż cały komentarz
Merziuziy 29 czerwca 2021 11:46:06
0 3
WVxgRK https://xnxxx.web.fc2.com/ xnxx
Pokaż cały komentarz
rock 11 maja 2015 13:39:28
0 3
Sorry za błędy, ale poniosły mnie emocje :)
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej