11
Renata Struzik 03.08.2015

Ekologiczna pralnia za pieniądze z UE

Ekologiczna pralnia za pieniądze z UE

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Swoją firmę postanowiła otworzyć ponad pół roku temu. Skąd wzięła na nią pomysł…? W miejscowości, w której mieszka, nie było żadnej pralni, w której mogłaby wyprać płaszcz, czy garnitur. Pomysł już był, brakowało tylko wiedzy na ten temat, konkretnego biznesplanu i, jak to często bywa, pieniędzy.

Pierwsze zdobyła, korzystając z internetu. - Zaczęłam szukać informacji na ten temat w internecie i natrafiłam właśnie na nie chemiczną, ale alternatywę chemicznej pralni – wyjaśnia.

Bo jej pralnia nie jest zwykłą pralnią. Jest to pralnia ekologiczna.

-  Ekologiczna w tym sensie, że do czyszczenia nie używamy rozpuszczalnika chemicznego, stosowanego w pralniach chemicznych, w których najczęściej używa się czterochloroetylenu – tłumaczy Agnieszka Domaszk. - Jest to bardzo silny rakotwórczy związek, którym są zalewany nasze ubrania. Niewiele ludzi o tym wie, że ubrania odbierane z takiej pralni chemicznej powinno się przez kilka godzin wietrzyć na świeżym powietrzu, a  folię, w której je odbieramy, od razu należałoby wyrzucić do kosza. W naszej pralni ekologicznej jako rozpuszczalnik stosuje się po prostu wodę z dodatkiem biodegradowalnych detergentów – opowiada.

Najpierw Agnieszka Domaszk znalazła firmę, która jest dystrybutorem maszyn do pralni ekologicznych i pomaga w otwarciu takiego punktu usługowego. Niestety, okazało się, że firma ta już wkrótce ma zamiar otworzyć nową placówkę w Sierakowicach. Kobieta postanowiła jednak nie rezygnować ze swoich planów i otworzyła pralnię. W Lęborku, 30 kilometrów dalej.

Ekologiczna pralnia Maj istnieje od lutego tego roku. Działalność została założona jeszcze w październiku 2014 r. Dzięki pożyczce finansowanej w ramach inicjatywy JEREMIE z programu regionalnego już wtedy można było zamówić odpowiednie maszyny.

Platforma dla start-upów w Polsce Wschodniej

Skąd pomysł na to, żeby skorzystać z funduszy unijnych?

- Razem z mężem na ten pomysł wpadliśmy w momencie, kiedy kończyła się jedna perspektywa finansowa i środki przyznawane w jej ramach, a jeszcze nie zaczęła nowa. Dlatego nie można było skorzystać z bezzwrotnej pomocy. Została nam więc tylko ta pożyczka. W sumie to dowiedziałam się o niej od mojej siostry. Jako księgowa prenumeruje ona gazety „podatkowe” i tam przeczytała o Kaszubskim Funduszu Przedsiębiorczości – wspomina.

Jak wspomina Agnieszka Domaszk, patrząc na to z perspektywy czasu, wszystko poszło dosyć sprawnie.

- Papierologii było bardzo dużo, ale nie więcej niż wszędzie. A, co było najważniejsze, doradcom naprawdę zależało, żeby mi pomóc i to się dało odczuć. Jeśli czegoś nie wiedziałam, to oczywiście mi to wytłumaczyli. Ne było tak typowo urzędowo – zauważa.

Jako osoba, która ma podstawową wiedzę księgową, Domaszk poradziła sobie z wypełnieniem wniosku bez większych problemów. Jak podkreśla, ci, którzy nie mają pojęcia o księgowości, mogą mieć problem z wypełnieniem wniosku, dlatego lepiej wcześniej zasięgnąć porady specjalisty. Można też zapytać doradców na miejscu, w funduszu.

Na decyzję nie czekała długo. Jak mówi - kilka, może kilkanaście dni. Dostała 150 tysięcy złotych pożyczki na pięć lat, które przeznaczyła na zakup niezbędnych maszyn.

NEET-sy na swoim. Rusza wsparcie dla młodych, którzy chcą założyć firmy

- Trzeba było zapłacić ubezpieczenie najpierw, kilka tysięcy złotych, ale poza tym nie było ani prowizji, ani żadnych innych opłat – mówi.

Największa zaletą pożyczki w ramach JEREMIE jest to, że nie jest ona oprocentowana. A wady? Agnieszka Domaszk śmieje się, że wadą jest to, że trzeba ją spłacać.

- Aha, no i żeby to było nieoprocentowane, to musiałam dać w zastaw hipotekę. Bo jeżeli nie dałabym w zastaw hipoteki, to wtedy ona by chyba była oprocentowana 1% - zauważa.

Właścicielka ekologicznej pralni Maj podkreśla, że najtrudniej jest znaleźć informacje o dotacjach unijnych. Długo szukała w internecie, zanim znalazła coś dla siebie

- Niełatwo trafić na jakąś dobrą i odpowiednią dla siebie opcję… Trzeba mieć dużo wytrwałości i cierpliwości. Po prostu trzeba chodzić, pytać, dowiadywać się. Niestety nic samo nie przyjdzie – przestrzega.

Pożyczki na swój biznes

W poprzednich latach większość unijnego wsparcia na założenie firmy trafiało do przyszłych przedsiębiorców w formie dotacji. W najbliższych latach nadal będą przeważały dotacje, ale coraz więcej pieniędzy będzie rozdysponowane pod postacią instrumentów finansowych (w tym też pożyczek). Pożyczki dla zakładających firmę będą dostępne w programach regionalnych. Mają trafiać do tych osób, które chcą założyć własny biznes, a które nie są w grupach, którym jest najtrudniej na rynku pracy (czyli np. nie są długotrwale bezrobotni,  albo niepełnosprawni)  Obecnie województwa przygotowują analizy, jakie jest w regionach zapotrzebowanie na dotacje, a jakie na  pożyczki.

11 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze11

Popularne Najnowsze

mam już dość 19 sierpnia 2015 14:52:36
3 0
Mamy działalność gospodarczą ale jest nam bardzo ciężko finansowo, mąż pracuje od rana do wieczora. Polsko a raczej rządzący zmiencie się bo wszystko nas wykończy.
Pokaż cały komentarz
Magda 16 sierpnia 2015 22:58:40
3 0
No dobra, otworzyła, ale czy na niej zarabia?..Czy ma na spłatę długu i na życie?...
Pokaż cały komentarz
www.ZARABIAJwdomu.info 3 sierpnia 2015 15:46:30
9 6
Czemu tak się boimy chemii? Całe dziesięciolecia były pralnie chemiczne i jakoś nikt nie umarł z tego powodu.
Pokaż cały komentarz
Mimi 25 sierpnia 2015 09:45:42
2 0
Ani słowa o popycie na taką pralnię, liczbie klientów etc. Szkoda czasu na czytanie...
Pokaż cały komentarz
Gość 28 sierpnia 2015 18:39:42
0 0
ludzie otwierają biznesy i wielu plajtuje
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej