16
Marcin Gazda 11.08.2015

Energia na oszczędzanie. Unia Europejska dofinansuje przerabianie mieszkań i domów

Energia na oszczędzanie. Unia Europejska dofinansuje przerabianie mieszkań i domów

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Ponad 760 mln euro z Funduszy Europejskich będzie przeznaczone na przerobienie mieszkań i domów na bardziej energooszczędne. Pieniądze na ten cel znajdą się w programach regionalnych oraz w programie Infrastruktura i Środowisko.

Dotacje będzie można wydać na różne cele - od ocieplenia budynków, poprzez wymianę okien, aż po modernizację instalacji grzewczych. Ale skąd tak naprawdę ucieka najwięcej energii w mieszkaniach i po co jest audyt energetyczny? To wyjaśnia dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

Marcin Gazda: Najwięcej energii w domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych - tak stwierdziło 46 proc. respondentów badania opinii publicznej „Energooszczędność w moim domu 2015”. A jak jest w praktyce?

Dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak: W budynkach budowanych obecnie oraz istniejących najwięcej energii w bilansie energetycznym jest przeznaczone na ogrzewanie, wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej (cwu). Chyba że mamy do czynienia z budynkiem zasilanym energią elektryczną.

Szacunkowe dane pokazują, że przeciętne zużycie energii do ogrzewania i przygotowanie cwu w budynkach standardowych to ok. 100-120 kWh/m²/rok, natomiast zużycie energii elektrycznej wynosi poniżej 50 kWh/m²/rok. W budynkach niskoenergetycznych zmienia się struktura bilansu energetycznego. Wtedy faktycznie na pierwszy plan może wysunąć się energia elektryczna używana do oświetlenia i działania urządzeń domowych, a także pomocniczych.

Czym charakteryzuje się budynek energooszczędny?

Przynajmniej trzykrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię przeznaczaną na ogrzewanie i wentylację w porównaniu do technologii tradycyjnej. Taki budynek w dużej mierze zasilany jest z ciepła wyprodukowanego z odnawialnych źródeł energii. Są to m.in. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła. Budynki energooszczędne oszczędzają również energię elektryczną używaną np. do oświetlenia, ponieważ w dużej mierze wykorzystują oświetlenie światłem dziennym (tzw. daylighting).

Jeśli jest to możliwe i opłacalne, to stosuje się też specjalistyczne systemy ciepła np. z produkowanych ścieków. Budynki energooszczędne bardzo dużo ciepła odzyskują z powietrza wentylacyjnego usuwanego z pomieszczeń na zewnętrz, poprzez systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorami.

O tym, czy dom będzie niskoenergetyczny, decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest projekt architektoniczny, który powinien być wykonany zgodnie z zasadami energooszczędnego (zintegrowanego) projektowania. Mowa tutaj o m.in. usytuowaniu budynku względem stron świata, ale także o materiałach wykorzystanych do jego wykonania i właściwym doborze instalacji. Jeśli budynek od początku realizowany jest zgodnie ze sztuką i zasadami energooszczędności, to otrzyma Certyfikat Budynku Energooszczędnego, będący nowością w Polsce.

Czym jest ten dokument?

Jesteśmy prekursorami w dziedzinie energooszczędności. Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego wspólnie z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego oraz Narodową Agencją Poszanowania Energii opracowało Certyfikat Małopolskiego Budynku Energooszczędnego. Wskazujemy jak należy zaprojektować i wykonać dom (budynek), aby w warunkach klimatycznych panujących w Małopolsce osiągnąć optymalny efekt energooszczędności.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak błędy wykonawcze, takie jak zły montaż okien, źle ułożone ocieplenie, czy niedopracowane detale konstrukcyjne, mogą wpłynąć na problemy podczas użytkowania budynków. Oferujemy usługi doradcze na każdym etapie inwestycji, a projekty wyceniamy indywidualnie. Pomoc w projektowaniu to koszt od 2 tys. zł w zależności od wielkości i skomplikowania budynku. Konsultacje na budowie w trakcie realizacji mieszczą się w cenie Certyfikatu MCBE, czyli 5-8 tys. zł.

Jednak domy energooszczędne nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce. Dlaczego?

Najczęściej wynika to z obawy związanej z większymi kosztami budowy. Inwestorów nie przekonuje podstawowy argument, że poniesione nakłady zwrócą się w ciągu kilku, kilkunastu lat. Panuje powszechna opinia, że budownictwo energooszczędne jest drogie i się po prostu nie opłaca.

Natomiast koszt wybudowania budynku o standardzie niskoenergetycznym, czyli takiego, który zużywa ⅓ energii, jest tylko kilkanaście procent wyższy w porównaniu do zwykłego budynku. To jak dużo musimy do niskoenergetycznego budynku dopłacić, zależy głównie od przyjętych rozwiązań instalacyjnych. Nie wszystkie są konieczne i nie wszystkie proponowane przez producentów nadają się do konkretnych warunków klimatycznych. Zachętą dla inwestorów są różnego rodzaju dopłaty do budowy domów energooszczędnych.

W jaki sposób można zmniejszyć zużycie w domu mającym kilkanaście czy kilkadziesiąt lat?

Takie domy tracą najwięcej energii, co wiąże się z dużymi kosztami ogrzewania. Oczywiście najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest termomodernizacja budynków. Nie powinniśmy jednak jej kojarzyć jedynie z dociepleniem ścian czy wymianą okien.

Aby przyniosła spodziewane efekty, powinna być kompleksowa, obejmując również, jeśli oczywiście jest to możliwe, wymianę wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła, czy zmianę instalacji. Aby zmniejszyć koszty energii, możemy wymienić oświetlenie na energooszczędne np. LED. Zlecając wykonanie audytu termomodernizacyjnego, dowiemy się o optymalnych działaniach mających na celu podniesienie efektywności energetycznej istniejącego budynku. Przekonamy się również, o ile nasz budynek zużyje mniej energii i jakie są to dla nas koszty.

Ile można zaoszczędzić na rachunkach dzięki wymienionym rozwiązaniom?

Poziom oszczędności zależy od przyjętych rozwiązań. Przykładowo okna można wymienić na dwuszybowe lub trójszybowe ze specjalnymi powłokami, a to jest duża różnica w cenie. Ale czy to będzie kilkanaście czy kilkadziesiąt procent dowiemy się z audytu.

16 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze16

Popularne Najnowsze

Gość 30 sierpnia 2015 11:24:50
13 2
Jak to jest z tym oszczędzaniem?Juz ładnych pare lat mam energooszczedne oswietlenie,sprzet agd z A+ a rachunki jak wysokie były tak są....
Pokaż cały komentarz
zor 29 sierpnia 2015 21:50:55
7 0
Polecam nowe umowy na podgrzanie wody w SMB IMIELIN. To się nazywa proekologiczne działanie.
Im mniej wody zużyjesz tym więcej zapłacisz.
Pokaż cały komentarz
TYP 5 września 2015 11:26:12
5 2
energooszczędność to jedna wielka bzdura do pompowania kasy złodziejskiej UE, skoro mamy sprzęt energooszczędny typu pralka, lodówka, żarówki itd to dlaczego rachunki są albo takie same albo nawet i wyższe w porównaniu z latami bez energooszczędnego badziewia?
Pokaż cały komentarz
Cannon 11 października 2016 14:33:34
0 0
THX that's a great anerws!
Pokaż cały komentarz
Gość 15 listopada 2015 21:59:39
0 0
No nie wiem my mamy ocieplony dom styropianem, 15 cm styropian w kropki, mamy nowe, szczelne okna (2 lata), jest nas 5, więc mamy zmywarkę, bo tak wychodzi korzystniej, od jakiegoś czasu nie zostawimy sprzętu na standby-u, zamiast codziennych godzinnych kąpieli bierzemy prysznic, myjąc zęby woda nie leci ciurkiem, itd., itp. i co? i widać, te oszczędności, więc totalnie nie kumam komentarzy w stylu: mam wszystkie energooszczędne urządzenie i nie mam niższych rachunków - trzeba myślęć, a nie kupować wszystko jak leci, bo energooszczędne, ten sam przykład z produktami - light!
Pokaż cały komentarz
Ja 8 września 2015 04:31:57
0 0
Nie oszczędzaj energii oszczędzaj pieniądze.
Pokaż cały komentarz
biorytm@plusnet.pl 19 sierpnia 2015 03:27:11
0 0
Adres
biorytm@plusnet.pl
Poprawny.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej