2
Renata Struzik 05.08.2015

Firmy efektywne energetycznie. Gdzie szukać dofinansowania na ten cel?

Firmy efektywne energetycznie. Gdzie szukać dofinansowania na ten cel?

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Efektywność energetyczna przedsiębiorstwa jest niezwykle istotna, zarówno ze względu na kurczące się zapasy nieodnawialnych surowców energetycznych, oszczędność pieniędzy, jak i ochronę środowiska. Dlatego też sporo pieniędzy z Unii przeznaczanych jest na wsparcie tego sektora gospodarki.

Aby zwiększyć efektywność energetyczną firm, można skorzystać z unijnych dotacji. I tak, w  zależności od tego, jak duże jest przedsiębiorstwo i na jaką skalę projekt będzie realizowany (regionalną, czy ogólnopolską), możliwości są dwie.

Duży może więcej?

Dofinansowanie w ramach krajowego programu Infrastruktura i Środowisko jest skierowane do dużych przedsiębiorstw. Z takiego dofinansowania będą mogli skorzystać również dostawcy usług energetycznych, działający na rzecz dużych przedsiębiorstw. Na co dokładnie dostaniemy unijne pieniądze?

Wsparcie będzie można uzyskać na przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, na głęboką, kompleksową modernizację energetyczną budynków, czy zastosowanie technologii efektywnych energetycznie.

Dodatkowo, firmy będą mogły wykorzystać dotacje na budowę i przebudowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) (jeśli wynika to z przeprowadzonego audytu energetycznego), zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii oraz zastosowania technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania ciepła odpadowego i wprowadzanie systemów zarządzania energią.

Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z OZE będzie tu udzielane w formie finansowania zwrotnego.

- Trwają też prace nad programami pomocowymi ministra gospodarki określającymi warunki udzielania pomocy publicznej dla dużych przedsiębiorców. Biorąc powyższe pod uwagę, konkurs planowany jest w 2016 roku – wyjaśnia Piotr Popa, rzecznik prasowy biura ministra Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wiadomo już, że na działania związane z efektywnością energetyczną firm zostanie przeznaczonych ponad 150 mln euro dofinansowania unijnego.

Efektywne MŚP

Skoro duże przedsiębiorstwa są wspierane w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, to dla małych i średnich firm środki znajdą się wprogramach regionalnych.

W zależności od regionu, będą one miały dofinansowania na różne działania, głównie w obszarze technologii energooszczędnych oraz zmniejszenia strat ciepła, energii i wody. Pierwsze konkursy przewidziane są już na koniec III lub w IV kwartale 2015 roku. Na poprawę efektywności energetycznej w firmach regiony w latach 2014-2020 wydadzą ok. 500 mln euro.

W centrum dofinansowania

Przykładowo, w województwie mazowieckim, wsparcie efektywności energetycznej jest powiązane z rozwojem potencjału innowacyjnego.

– Wśród działań mających na celu wprowadzanie na rynek innowacji produktowych lub usługowych, preferowane będą rozwiązania promujące niskoemisyjność, sprzyjające mniejszemu zużyciu energii i efektywniejszemu wykorzystaniu surowców. (…) Pierwsze konkursy w tym zakresie planowane są w 2016 roku – tłumaczy Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

- Przedsiębiorcy są również jedną z grup docelowych działań sprzyjających przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Unijne środki w tym zakresie przeznaczone zostaną m.in. na budowę i przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych – wymienia. W tym przypadku będą się liczyć w szczególności projekty dotyczące energetyki słonecznej, wiatrowej i biogazu.

Wschodnia strona wsparcia

Z kolei w lubelskim RPO przewidziano wsparcie na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez termomodernizację obiektów w firmach i technologie odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa. Ponadto, MŚP będą mogły skorzystać na dofinansowanie na takie same działania, jak duże przedsiębiorstwa w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Przy czym i tutaj nie przewidziano konkursów w bieżącym roku.

- Na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw w budżecie RPO 2014-2020 przewidziano 45,78 mln euro - podkreśla Paweł Florek, starszy specjalista ds. komunikacji i relacji z mediami w lubelskim RPO.

- Wszystkie wsparte projekty będą musiały wykazać wyraźny pozytywny wpływ na środowisko, przedstawiony w formie, np. oszczędności energii lub obniżonej emisji CO₂. Preferowane będą inwestycje zwiększające efektywność energetyczną powyżej 60%, natomiast projekty z zakresu kompleksowej modernizacji energetycznej zwiększające efektywność energetyczną poniżej 25% nie będą kwalifikowały się do dofinansowania – zastrzega.

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Gość 9 sierpnia 2015 08:28:02
0 0
jeszcze niech się postarają o nowoczesne wtyczki do amerykańskich sprzetow,bo te nijak nie pasuja na 110volt,bo będzie coraz więcej sprzetow z wtyczkami na 110volt i cienkimi paskami,nie koleczkami,przy wcisnieciu
Pokaż cały komentarz
zxxx 9 sierpnia 2015 21:38:50
0 0
nie ma sensu brac za ekologie po ,,energetycy ,,i tak podnosza oplaty jesli urzad konsumenta nie zgodzi na 12 groszy to podniosa oplaty stale o 500procent by muc inwestowac w ,,rosji ukrainie i bangla deszu a jak w polce to zasponsorowac stadion narodowy milionami ,,prezes bedzie mial plecy w rzadzie ze legalnie z firmy wyprowadzil miliony ,,a polak zaplaci 50 zlotych wiecej za prad ,,MOZNA MOZNA teraz juz jest problem gdzie ma udac na emigracje RECISTA. cyba kupic kalasznikowa i kilku odstrzelic w ostatnia godzine zycia ,,i bedzie brewik w polsce . bedzie a ludziska za glowe chwyca bo to przeciez akt rozpaczy chamstwa i morderstwa a moze lepiej podpalic benzyna ,,oj chyba nie to juz ostatecznosc
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej