37
Joanna Ćwiek-Świdecka 09.07.2015

NEET-sy na swoim. Rusza wsparcie dla młodych, którzy chcą założyć firmy

NEET-sy na swoim. Rusza wsparcie dla młodych, którzy chcą założyć firmy

fot: (Pixabay.com/Domena Publiczna)

Rozpoczęły się wakacje. Dla niektórych ostatnie w życiu – po ich zakończeniu trzeba będzie iść do pracy. Tyle, że nie jest to takie proste, bo dobrej pracy dla młodych w Polsce jest ciągle zbyt mało.

Co robić, jeśli etatu brakuje? Rozwiązaniem może być założenie własnej działalności gospodarczej. By jednak prowadzić swój biznes trzeba mieć pomysł i pieniądze. Pomysłu nikt nikomu da, ale gotówkę można pozyskać z funduszy unijnych.  

- Wsparcie młodych w zakładaniu firmy to doskonały pomysł. W tym wieku kreatywność i skłonność do ryzyka jest największa. Wykorzystajmy to a nie ubolewajmy nad młodymi, że tak mają ciężko w życiu. Jeśli chcą coś robić, to dajmy im tę szansę – zachęca prof. Elżbieta Kryńska, ekonomistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dotacje na założenie firmy własnej działalności gospodarczej dla osób młodych od tego roku będą dostępne z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Jest on skierowany do osób młodych (w tym niepełnosprawnych) w wieku 15-29 lat tzw.  NEET (Not in Education, Employment, or Training). Co to za grupa? To osoby, które spełniają łącznie trzy warunki: nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą.

Po pieniądze do pośredniaka

Wsparcie w postaci dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej będzie dostępne przede wszystkim w projektach realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia i inne. Osoby młode, które chcą skorzystać z dofinansowania na firmę, powinny szukać informacji o projektach przede wszystkim na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Ochotniczych Hufców Pracy, czyli instytucji odpowiedzialnych za wybór podmiotów realizujących projekty. Ogłoszenia o konkursach często ukazują się też w lokalnych mediach.

Pożyczyli pieniądze i osiągnęli sukces. Unia spłaciła część ich kredytu

Jak to wygląda w praktyce? Przed uruchomieniem każdego projektu prowadzona jest rekrutacja.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
37 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze37

Popularne Najnowsze

killy 12 lipca 2015 12:46:31
19 5
jeśli to do was dotrze, to kredyty to "niedwiedzia przysługa", raczej pogrążą niż pomogą
Pokaż cały komentarz
fdg 13 lipca 2015 08:58:21
13 3
Projekty prowadzone przez Powiatowe Urzedy Pracy juz udowodnily do czego prowadza. Pieniadze Powinnym bye rozdawane przez PUP a nie uzytkowane przez PUP
Pokaż cały komentarz
BIEDNY POLAK 17 lipca 2015 16:31:11
12 5
PANIE KUKIZ RATUJ POLSKE WSZYSTKO SPRZEDANE PZU ORLEN ,POLSKA MIEDZ,ENERGETYKA 500 mld złotych kredytów w pięć lat – tyle co poprzednie rządy przez 40 lat !!, - 470 zł realna średnia renta netto, - 880 zł realna średnia emerytura netto, - 1.420 - zł - realna średnia płaca netto, - 1 700 000 - osób - nie objętych ubezpieczeniem medycznym, - 5 000 000 - bezrobotnych bez prawa do zasiłku – poza rejestrem, - 1 900 000 - bezrobotnych pobierających średni zasiłek 534 zł netto, - 320 000 - bezdomnych, - 2 000 000 - emigrantów wyjazdy w latach – 2007 – 2012, - 370 000 - dzieci niedożywionych,RATUJ PANIE KUKIZ PIENIADZE WYPROWADZAJA A MÓWIA ZE POLSKA BIEDNA KUKIZ NA PREMIERA MLODZI DO WLADZY
Pokaż cały komentarz
mala 14 lipca 2015 18:48:23
7 1
Opowieści babuni. Jak można pomóc w otwieraniu własnej działalności, kiedy wszystkie póki co propozycje z Funduszy Priorytety (1.2 WUPy; 1.3 MPiPS) postawiły barierę na poziomie około 17 tysięcy na osobę, mówić do tego jakie mają być obligatoryjne działania. Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego gro pieniędzy obecnie idzie na socjalne wsparcie. 16 Regionów ogłasza konkursy 1.2 i wszyscy dla takich samych grup. Priorytet 1.3 MPiPS z wykluczającymi się zapisami i najtrudniejsze grupy - byle pokazać, że pomagamy i nikt się nie zastanawia nad efektywnością. Młodzi , z pomysłami mają mizerne obecnie szanse. Nawet jeżeli nie mają pomysłów to może sa bardziej zmotywowani od grup wskazanych obecnie w konkursach.
Pokaż cały komentarz
rohr 29 lipca 2015 12:06:03
5 0
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
mala 14 lipca 2015 18:52:34
7 2
Poproszę o szczegółowe informacje z jakiego programu Młodzi mogą korzystać przy zakładaniu własnej firmy (50 000 zł) Może ktoś wie? bo na pewno z konkursów ogłoszonych w WUPAch czy w MPiPS tego nie mogą zrobić.
Pokaż cały komentarz
Gość 14 lipca 2015 23:20:29
1 0
Wsparcie w starcie , około 75 tysięcy można dostać . Jednak pula w wielu regionach już się wyczerpała
Pokaż cały komentarz
Artie 24 lipca 2015 20:57:29
4 0
Drodzy młodzi absolwenci. Nie dajcie się nabrać na otwarcie własnej firmy. Polska nie jest krajem gdzie da się wyżyć z działalności gospodarczej na małą skalę. Dwa latka zlecą jak z bicza trzasnął i z własnego doświadczenia wiem, że do tego czasu każą wam płacić już z 1500 zł zusu. Przygotujcie się na użeranie z biurwami i innymi pasożytami. Przygotujcie się na wrzody żołądka i zapaści nerwowe. Biznes? tak, ale nie w tym kraju.No chyba, że już macie bogatego tatusia z właściwymi koneksjami... to rozumiem, bo nic nie ryzykujecie.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej