17
Renata Struzik 05.08.2015

Odnawialne Źródła Energii dostaną ogromne wsparcie

Odnawialne Źródła Energii dostaną ogromne wsparcie

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Jest wiele możliwości wsparcia na działania dotyczące realizacji inwestycji związanych z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł (mowa tu o wietrze, wodzie, słońcu, geotermii i biomasie). A skorzystać z nich mogą niemal wszyscy, począwszy od samorządów i zakładów opieki zdrowotnej, poprzez przedsiębiorstwa i uczelnie, aż po kościół i związki wyznaniowe.

Jednym ze źródeł dofinansowania może być krajowy program Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ). W jego ramach wsparcie otrzymają projekty polegające na budowie lub przebudowie instalacji wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii (OZE), w wyniku czego zwiększą one wykorzystanie: energii wiatru (pow. 5 MWe), biomasy (pow. 5 MWth/MWe), biogazu (pow. 1 MWe), wody (pow. 5 MWe), promieniowania słonecznego (pow. 2 MWe/MWth) oraz energii geotermalnej (pow. 2 MWth).

Dofinansowanie unijne obejmie również podłączenie tych jednostek do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Na wsparcie w ramach programu POIiŚ trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.

- Ogłoszenie konkursu planowane jest w 2016 r. Dokładna kwota alokacji UE zostanie określona po przeprowadzeniu oceny ex-ante. Szacujemy, że będzie to 150 mln euro – podsumowuje Piotr Popa, rzecznik prasowy biura ministra Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Generalnie POIiŚ będzie wspierał finansowo źródła o dużej mocy, natomiast RPO – instalacje o znaczeniu lokalnym i regionalnym – dodaje.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

W ramach programów regionalnych można będzie liczyć na wsparcie wytwarzania energii z OZE wraz z podłączeniem źródła do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, budowy instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw II lub III generacji oraz budowy lub przebudowy instalacji umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Z dofinansowania na ten cel w ramach RPO będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy chcą energię z OZE produkować, w tym między innymi jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także towarzystwa budownictwa społecznego, przedsiębiorcy, operatorzy systemu przesyłowego lub operatorzy systemu dystrybucyjnego, a nawet kościoły i związki wyznaniowe.

Pierwsze nabory zaplanowane są najwcześniej w IV kwartale tego roku. Łącznie w programach regionalnych na wsparcie OZE przeznaczono około 897 mln euro.

W praktyce

W województwie mazowieckim ze środków RPO wsparciem zostanie objęta budowa i przebudowa infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych, szczególnie energetyka słoneczna, mała energetyka wiatrowa i biogaz.

- W przypadku pozyskiwania energii z biomasy wspierane będą głównie instalacje o najwyższej wydajności spalania z uwzględnieniem systemów umożliwiających kontrolę emisji. Inwestycje powinny wpisywać się w wojewódzkie plany jakości powietrza i uwzględniać wymogi Unii Europejskiej. Projekty w zakresie energetyki wodnej dotyczyć będą wyłącznie modernizacji istniejących obiektów - wyjaśnia Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Na Mazowszu naboru możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku. Podobnie na Lubelszczyźnie. Tutejsza jednostka wdrażająca RPO w najbliższych latach będzie udzielała dofinansowania w ramach dwóch działań: „Wsparcie wykorzystania OZE” i „Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach”.

W obu przypadkach, pomocą będą objęte podobne inwestycje, jak te w województwie mazowieckim, czy w programie Infrastruktura i Środowisko. Co będzie decydowało o tym, kto otrzyma unijne środki?

- Kluczowe w ramach oceny projektów będzie kryterium efektywności kosztowej w powiązaniu z osiąganymi efektami ekologicznymi w stosunku do planowanych nakładów finansowych. Ponadto o wsparciu takich projektów decydować będą także inne osiągane rezultaty w stosunku do planowanych nakładów finansowych (np. wielkość redukcji CO₂). Wzmocnieniu efektów realizowanych projektów służyć będzie wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania energią w oparciu o technologie informatyczno-komunikacyjne - wyjaśnia Paweł Florek, starszy specjalista ds. komunikacji i relacji z mediami w lubelskim RPO.

17 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze17

Popularne Najnowsze

Gość 22 sierpnia 2015 07:52:21
7 2
unijne d*****nie i popieranie g****a ; POLSKI WĘGIEL jest wykańczany oraz co z ELEKTROWNIAMI WODNYMI? Dlaczego państwo POlskie nie popiera POLSKIEJ ENERGETYKI OPARTEJ NA WĘGLU?
Pokaż cały komentarz
Gość 8 sierpnia 2015 09:53:04
10 6
Czyj szwagier wykonuje te " ekologiczne " siekające ptaki wiatraki że trzeba mu zapewnić zbyt ?
Pokaż cały komentarz
Unono 8 sierpnia 2015 14:54:14
2 5
Nie pleć bzdur, jak nie wiesz. Mija babcia mówiła, że kury przestaną się nieść od tej elektryki, a krowy stracą mleko. I co?Jeszcze żaden ptak nie zginął od takiego wiatraka, w przeciwieństwie do energii jądrowej. Większość chorób nowotworowych ma podłoże w działaniach jądrowych ( transporty odpadów, próby jądrowe, awaryjne zatrzymanie elektrowni jądrowych itp).
Pokaż cały komentarz
Gość 29 sierpnia 2015 11:06:32
3 0
Złodzieje dofinansowanie pożera bank urzędy a kowalski jak zawsze w d........e. Firmy montujące odnawialne źródła energii zarabiają krocie dzięki zawiłości przepisów w których normalny kowalski się gubi.
Pokaż cały komentarz
miSIO 26 sierpnia 2015 11:31:22
1 0
Czyli co trzeba zrobić żeby dostać dotacje?
Pokaż cały komentarz
Gość 22 sierpnia 2015 15:13:11
1 0
Czyj szwagier produkuje te wiatraki ?
Pokaż cały komentarz
Chartric 11 października 2016 13:57:30
0 0
Do you have more great artlices like this one?
Pokaż cały komentarz
JimmiXS 10 sierpnia 2016 20:08:50
0 0
4XbHb0 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej