11021 Joanna Ćwiek 17.03.2015

Perspektywa na specjalizacje

Perspektywa na specjalizacje

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Bez specjalizacji nie ma kasy 

Co decyzja Komisji oznacza w praktyce? Po pierwsze to, że w całej Unii Europejskiej każde państwo i każdy region musiały wyznaczyć własne inteligentne specjalizacje. Dotyczy to również Polski. Na poziomie krajowym w wyniku badań eksperckich i konsultacji społecznych  wyłoniono 19 Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Są wśród nich obszary związane ze zdrowiem, biogospodarką, ekoenergetyką, gospodarką odpadami i innowacyjnymi technologiami. Dodatkowo każde z województw określa swoje własne, regionalne inteligentne specjalizacje (RIS), czyli dziedziny, w których dany region ma pewien potencjał związany np. z warunkami naturalnymi czy skoncentrowanym na tych terenach przemysłem. Tak, by nie budować od początku, ale wykorzystywać i rozwijać istniejące zasoby, które odpowiednio wsparte staną się lokomotywami rozwoju.

Po drugie, decyzja Komisji Europejskiej ma praktyczne przełożenie na to, co będzie finansowane przez Fundusze Europejskie. Program Inteligentny Rozwój będzie finansował niemal wyłącznie  projekty, które wpisują się w krajowe inteligentne specjalizacje. Z kolei w programach regionalnych największe szanse na dotacje mają te projekty, które wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje.

"Przedsiębiorcze odkrywanie"

Największa trudność przy inteligentnych specjalizacjach, to jak podjąć decyzję, kogo wspierać. Dlatego w inteligentnych specjalizacjach bardzo ważny jest... sposób wyboru specjalizacji. W poprzednich latach zdarzało się, że strategie rozwoju regionu były przygotowywane zza urzędniczego biurka, tylko na podstawie kilku analiz. Teraz było inaczej. W RIS-ach i KIS-ach chodziło o, jak to nazywano, "przedsiębiorcze odkrywanie" - specjalizacje miały być wybierane dzięki współpracy urzędników z miejscowymi firmami i naukowcami. Wszyscy wspólnie mieli szukać najmocniejszych stron regionu i kraju.

W Polsce każde województwo samo ustalało jak w jego przypadku będzie wyglądało to "przedsiębiorcze odkrywanie". Na przykład na Pomorzu przeprowadzono konkurs. Podkarpacie oparło się na swoich klastrach. Z kolei w Wielkopolsce przeprowadzono bardzo drobiazgowe badanie - przedsiębiorcy z każdego zakątka województwa i z każdej branży odpowiadali na kilkaset pytań. Podobnie zbadano naukowców.

Co ważne, inteligentne specjalizacje to nie jest rzecz dana na zawsze. Ich listy w kraju i regionie mogą się zmieniać, w zależności od tego, jak będzie zmieniała się gospodarka, gdzie pojawią się obiecujące obszary. Przykłady tego już mamy: jeszcze do niedawna było 18 krajowych specjalizacji. W grudniu pojawiła się kolejna - innowacyjne technologie kreacyjne.

Zobacz także: Biznes musi być w centrum polityki

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Poprzednia Strona 2 z 2 1 2 Następna
11021 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze11021

Popularne Najnowsze

B52 30 marca 2015 12:10:49
5 0
jeśli chodzi o regiony na południu wioski indiańskie a na zachodzie wioski rycerskie reszta biznesów połknięte przez zachodnie aligatory które jaja znoszą w rajach podatkowych
Pokaż cały komentarz
xbnv 31 marca 2015 23:05:53
4 1
Pindolenie o Szopenie, jak to drzewiej mawiano. Y-nteligentne inaczej przekręcania gospodarki pod pozorem innowacji i współpracy nikogo z nikim. A kaska leci do kieszonek. Bajkowo....
Pokaż cały komentarz
dno 2 kwietnia 2015 10:49:16
4 2
jedna wielka bzdura jak za komuny gdzie PRL produkował maszyny ciężkie a Bułgaria specjalizowała się w elektronice ... jak się to skończyło wszyscy wiemy.
Pokaż cały komentarz
wujekdobrarada 19 marca 2015 09:37:24
1 0
Może nasi eksperci z letnich praktyk badawczych zajmą się tym tematem na tegorocznej edycji?
Pokaż cały komentarz
JamesPleno 16 kwietnia 2017 02:25:18
0 0
<a href=http://acheterventolinespraysansordonnance.com/>acheter ventoline en ligne </a>
<a href=" http://acheterventolinespraysansordonnance.com/ ">acheter ventoline sans ordonnance </a>
Pokaż cały komentarz
JamesHap 15 kwietnia 2017 18:03:53
0 0
<a href=http://amoxicillineprixpharmacie.com/>amoxicilline prix maroc </a>
<a href=" http://amoxicillineprixpharmacie.com/ ">amoxicilline acide clavulanique prix maroc </a>
Pokaż cały komentarz
Aarondip 15 kwietnia 2017 17:50:38
0 0
<a href=http://acheterclomidsansordonnance.com/>acheter clomid sans ordonnance en france </a>
<a href=" http://acheterclomidsansordonnance.com/ ">achat de clomid sans ordonnance </a>
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej