1
Maciej Kusznierewicz 03.08.2015

Platforma dla start-upów w Polsce Wschodniej

Platforma dla start-upów w Polsce Wschodniej

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Polska Wschodnia będzie mieć swój laboratorium doświadczalne dla start-upów. Autorzy innowacyjnych pomysłów będą mogli zweryfikować ich potencjał biznesowy i z pomocą ekspertów wypracować najlepszą strategię działania. Ponadto dostaną dotacje na rozwinięcie firmy oraz wsparcia mentoringowe bardziej doświadczonych przedsiębiorców.

Bardzo wiele pomysłów na biznes nie jest realizowanych z obawy przed ich klapą albo brakiem wiedzy o prowadzeniu biznesu. Część ginie, ponieważ mimo dużego potencjału okazują się być niedopracowane, są źle prowadzone albo ich twórcom nie udaje się nimi zainteresować rynku.

W Programie Polska Wschodnia postanowiono znaleźć na to receptę. W pięciu województwach  (warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyski,) powstaną specjalne, finansowane z Funduszy Europejskich, platformy startowe dla start-upów. Mają być właśnie takimi laboratoriami dla nowatorskich przedsięwzięć i ośrodkami, w których nowatorskie koncepcje przekuwa się w realnie działające i dochodowe firmy.

Dla  firm

– Ideą instrumentu jest stworzenie w makroregionie Polski Wschodniej programu inkubacji innowacyjnych przedsiębiorstw, którego celem będzie przekształcanie innowacyjnych pomysłów biznesowych w produkty oraz przygotowanie ich pod kątem rynkowym – tłumaczy Marcin Seniuk z PARPu.

W ramach Platformy startowej młodzi innowatorzy mają weryfikować i testować swoje koncepcje, by w ten sposób wypracowywać najbardziej optymalny model działania i zmaksymalizować szanse na komercyjne powodzenie swoich projektów.

Oferta skierowana jest do osób w wieku poniżej 35 lat, które w Polsce Wschodniej zamierzają założyć firmę lub już ją prowadzą i z pomocą Platformy startowej chciałyby zacząć realizować pomysły na zarabianie pieniędzy.

Tą platformą mają być wybrane w drodze konkursu ośrodki innowacji, takie jak parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowe czy inkubatory technologiczne. Będą one spełniać rolę animatora. Wokół niego ma powstać ekosystem  kreowany przez  miejscowe uczelnie, doświadczonych przedsiębiorców, władze miejskie i samorządowe, organizacji pozarządowych i innych instytucji otoczenia biznesu.

– Partnerzy ośrodka innowacji mają zachęcać młodych ludzi do aktywności, tworząc sprzyjający innowacjom klimat poprzez zapewnienia indywidualnej pomocy i dogodnych warunków prowadzenia działalności – mówi Seniuk.

Od pomysłu do konkretnych zysków

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Pomysłodawca zgłasza się do naboru organizowanego przez platformę startową.

Przed ekspertami i doświadczonymi inwestorami prezentuje swoją koncepcję. Jeśli się spodoba i spełni warunki, zostanie zakwalifikowany do platformy. Wymagania stawiane przed pomysłami? Poza wiekiem wnioskodawców i miejscem realizacji projektu ważny jest wysoki poziom innowacyjności przedsięwzięcia. Priorytetowo będą traktowane pomysły wpisujące się w inteligentne specjalizacje przynajmniej dwóch województw oraz promujące zieloną i zrównoważoną gospodarkę.

Zainteresuj sobą inwestora. Oto kilka porad

W trakcie doprecyzowywania i urzeczywistniania pomysłu przyszli przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z niezbędnych usług biznesowych, marketingowych i technologicznych.

– Przedsiębiorca otrzyma m.in. dostęp do stanowiska pracy, usług księgowych, doradczych, wsparcia mentorów oraz coachów, a także usług specjalistycznych (np. laboratoryjnych, badawczych, eksperckich), niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu – wyjaśnia Seniuk.

Po maksymalnie 10 miesiącach prac przygotowawczych, w trakcie których autor nowatorskiego produktu ma stworzyć optymalny model biznesowy, przedsiębiorca powinien być gotowy do wprowadzenia go na rynek.

– W tym momencie będzie mógł wystąpić o dofinansowanie (85 proc., max 800 tys. zł) – na rozwinięcie działalności, pierwszą sprzedaż i realizację ustalonej wcześniej strategii – tłumaczy Seniuk.

W sumie na platformy startowe przewidziano 200 mln euro. Zanim projekt ruszą na dobre, PARP organizuje pilotaż.  Ma ma objąć 60 startupów, z czego połowa ma się zakończyć uruchomieniem działalności. Na jego realizację przeznaczono 6 mln zł.  

1 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1

Popularne Najnowsze

Danyon 11 października 2016 14:43:45
0 0
If you wrote an article about life we'd all reach engnnhtelmeit.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej