2
Joanna Ćwiek-Świdecka 05.08.2015

Przeszkolili wszystkich pracowników

Przeszkolili wszystkich pracowników

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Dobry pracownik to podstawa dobrze działającej firmy. Ale by był on sprawny, trzeba w niego zainwestować. Na przykład poprzez szkolenia.

Z reguły na szkolenia wysyłane są osoby zajmujące wyższe stanowiska. To kluczowi z punktu widzenia pracownicy, dlatego w ich rozwój inwestuje się najwięcej. Auchan Polska zrobił jednak inaczej – na szkolenia wysłał wszystkich swoich pracowników niezależnie od wieku, płci i wykonywanej pracy. W sumie w szkoleniach wzięło udział ponad 14 tys. osób.

Teoretycznie szkolenia były zaplanowane już od dawna w strategii rozwoju firmy. Tyle, że były one rozpisane na kilka lat i nie dla wszystkich. Dlatego firma szukała sposobu, by proces przeszkolenia pracowników przyspieszyć i objąć nimi jak największą grupę. Udało się to, bo dostali wsparcie z funduszy unijnych.

Ponad tysiąc szkoleń

By jednak przeszkolić tak ogromną rzeszę osób pracujących na rozmaitych stanowiskach, trzeba było zorganizować wiele szkoleń. Różnych, bo każdy pracownik wymagał innej wiedzy i rozwoju innych umiejętności. Zależało im jednak, by te szkolenia były dopasowane do potrzeb konkretnego człowieka. Nie chcieli napisać najpierw projektu, a potem dopasowywać do tego ludzi.

Projekt trwał przeszło dwa lata. W tym czasie odbyło się 1147 sesji szkoleniowych dotyczących zarówno rozwoju kompetencji twardych jak i miękkich. To m.in. zarządzanie zespołem, zarządzanie sobą, narzędzia z zakresu IT czy sposoby radzenia sobie ze stresem, co jest szczególnie ważne w pracy kasjerów -  tak, by nauczyć ich szybko opanowywać emocje po kontakcie z trudnym klientem.

Szkoleniowcy zwracali szczególną uwagę na specjalną część projektu dotyczącego osób powyżej 45 roku życia, którzy dostali indywidualne wsparcie z zakresu ich rozwoju zawodowego i osobistego. Skorzystało z tego niemal dwa tysiące osób. Ponadto dzięki temu projektowo w firmie opracowano nowoczesną Strategię Zarządzania Wiekiem oraz przygotowano 300 menedżerów do jej wdrożenia. To bardzo ważny element tego projektu. W firmie jest coraz więcej osób w średnim wieku. Chodziło o to, aby menedżerowie potrafili z nimi rozmawiać i motywować ich do pracy.

Sieć sklepów postarała się, by pracownicy mogli, w jak największej grupie uczestniczyć w tych szkoleniach. Zdecydowano, że nie będą one odbywać się w wynajętych, zewnętrznych salach, ale w pomieszczeniach należących do firmy. Obawiano się jednak, że jeśli te szkolenia będą przeprowadzone w miejscu, w którym ludzie pracują, to będą oni cały czas wychodzić i załatwiać sprawy zawodowe. Z drugiej strony obwiano się też, że jeśli będą musieli gdzieś dojechać na szkolenie, to nie znajdą na nie czasu. Znaleźli złoty środek. Ponieważ sieć sklepów jest dość gęsta, postanowiliśmy robić szkolenia w sklepach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.  

Pracownicy doceniają

Efekty polepszenia jakości pracy są na tyle zauważalne, że firma zastanawia się teraz, w jaki sposób te szkolenia powtórzyć. Wszyscy widzą, że to się sprawdza.

Inwestycję w ludzi docenili także pracownicy. Firma regularnie bada poziom zaangażowania pracowników więc zauważono, że po cyklu zaangażowanie wzrosło. Zmniejszyła się także rotacja pracowników. 

Projekt szkoleniowy „Organizacja ucząca się podstawą rozwoju Auchan” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Całkowita wartość zrealizowanego projektu to ponad 9,5 mln zł. Dotacja z Funduszy Europejskich wyniosła ponad 5,9 mln zł. Pozostałe 3,5 mln zł dopłaciło przedsiębiorstwo. 

Fundusze na szkolenia

W projekcie realizowanym przez Auchan Polska nowością było to, że dostosowano zawartość szkoleń do potrzeb konkretnej firmy i konkretnych pracowników. W najbliższych latach takie postępowanie będzie standardem. Od tego roku zaczyna działać Rejestr Usług Rozwojowych. Wraz z nim zmienia się również podejście do szkoleń i kursów dla pracowników.  Poprzednio to firmy szkoleniowe dostawały unijne dotacje i musiały szukać uczestników dla swoich kursów. Od tego roku pieniądze będą dostawali bezpośrednio przedsiębiorcy i to oni będą szukali szkoleniowców, którzy przygotują ofertę najlepiej dostosowaną do potrzeb ich przedsiębiorstwa.

A gdzie szukać unijnych dotacji na szkolenia? W regionach. W najbliższych latach środki na „miękkie” projekty dla firm takiej, jak szkolenia, kursy czy doradztwo, znajdą się w programach regionalnych. To oznacza, że każde województwo dysponuje określą kwotą na ten cel i samo też decyduje, do jakich firm i na jakie projekty trafi wsparcie.

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej