5
Maciej Kusznierewicz 11.08.2015

W Rawie Mazowieckiej wiedzą, jak taniej i ekologicznie produkować prąd i ciepło

W Rawie Mazowieckiej wiedzą, jak taniej i ekologicznie produkować prąd i ciepło

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Z wykorzystaniem unijnej dotacji niedaleko Łodzi powstała biogazownia zasilana biomasą, z której pozyskuje się metan służący do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Na powstaniu instalacji w Konopnicy skorzystali niemal wszyscy: inwestor, samorząd, mieszkańcy, rolnicy i środowisko.

Jednym z naczelnych celów Unii Europejskiej jest troska o środowisko naturalne, które przejawia się m.in. w dążeniu do redukcji emisji dwutlenku węgla i rozwijaniu odnawialnych źródeł energii. Polska radzi sobie z tym średnio, choć nie brakuje pozytywnych przykładów. Jednym z nich jest biogazownia w Konopnicy koło Rawy Mazowieckiej.

Niższe rachunki i mniejsza emisja CO2

Na zlecenie firmy BioEnergy Project kosztem ponad 31 mln zł i z wykorzystaniem 18-mln dotacji z programu Infrastruktura i Środowisko powstała tam instalacja o mocy 2 MW (megawatów), która w procesie fermentacji biomasy wytwarza metan. W wyniku jego spalania powstaje energia elektryczna i cieplna. Rocznie to ok. 17 mln kWh prądu i tyle samo ciepła.

Ten pierwszy trafia do sieci, drugi – podgrzewa wodę prawie połowie mieszkańców Rawy Mazowieckiej, czyli jakimś 7 tys. ludzi. Dzięki temu tamtejszy zakład komunalny mógł wyłączyć jeden z dwóch kotłów zasilanych droższym gazem ziemnym. Uruchamia go tylko wtedy, gdy temperatury są bardzo niskie. W efekcie mieszkańcy płacą nieco niższe rachunki.

Kolejną wymierną korzyścią z istnienia ekologicznej elektrociepłowni z Konopnicy jest mniejsza emisja CO2. Działalność zakładu sprawia, że do atmosfery trafia rocznie o 20 tys. ton dwutlenku węgla mniej. To tyle, ile pochłania 1,7 mln sosen.

Praca i zysk z uprawy

Obiekt w Konopnicy działa w systemie kogeneracji, czyli jednocześnie wytwarza prąd i ciepło. Substraty, czyli kiszonkę kukurydzianą, zbożową, wytłoki owocowo-warzywne, spółka kupuje od miejscowych rolników i przedsiębiorstw z lokalnego zagłębia jabłkowego. Szacuje się, że rocznie dostawca osiąga z hektara kukurydzy zysk w wysokości 4-6 tys. zł.

– W zależności od rodzaju biomasy i jej parametrów, m.in. zawartości suchej masy i cukrów, przerabiamy od 60 do 120 ton na dobę – mówi Zofia Ossowska, dyrektor generalna biogazowni.

Współprodukcja (kogeneracja) oraz lokalizacja upraw w pobliżu instalacji sprawia, że cały proces charakteryzuje się wysoką efektywnością, mniejszymi stratami przesyłowymi i mniejszą emisją CO2. Wszystko jest zautomatyzowane. Jeśli w danym momencie powstanie za dużo metanu, spala się go na miejscu.

– Proces wytwarzania energii jest całkowicie przewidywalny i podlega ścisłej kontroli, dzięki czemu takie instalacje jak nasza mogą produkować stałą ilość energii i nie obciążać sieci – mówi.

Elektrociepłownia pracuje non stop przez cały rok. Przy jej obsłudze zatrudnienie znalazło siedem osób. Istnienie zakładu daje też pracę dostawcom (zbiór i transport surowca).

Zagraniczne wycieczki

Budowa biogazowni została oprotestowana przez część mieszkańców, którzy obawiali się smrodu i ruchu ciężarówek dowożących biomasę, choć obiekt stanął kilkaset metrów od zabudowań, w pobliżu oczyszczalni. Zaskarżyli oni decyzję wójta. Sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Ten przyznał rację skarżącym, ale to nie unieważniło postanowienia włodarza gminy. Dlaczego? Było ono zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewidywał przeznaczenie tego terenu pod cele elektroenergetyczne.

– U nas nie ma możliwości, żeby ulatniał się przykry zapach. Substrat magazynujemy w zamkniętej hali. Proces fermentacji także jest hermetyczny. Nie po to pozyskuje się biogaz, żeby go później puszczać w powietrze – tłumaczy Ossowska.

Protestujący już mogli się przekonać, że z biogazowni jednak nie śmierdzi. Masa pofermentacyjna trafia na okoliczne pola w zastępstwie obornika. Kupuje ją jeden z rolników, gdyż jest bogata w składniki mineralne, a ma przy tym słaby i neutralny zapach.

Zakład pod Rawą Mazowiecką wzbudza również zainteresowanie zagranicy. – Odwiedzali nas Niemcy, Holendrzy, Brazylijczycy, Kanadyjczycy, Norwegowie. Pytali o szczegółowe rozwiązania, ponieważ byli zainteresowani postawieniem takiej instalacji u siebie. Niektórzy chcieli skonfrontować doświadczenia – opisuje.

Fundusze na odnawialne źródła energii

W najbliższych latach część Funduszy Europejskich będzie przeznaczona na wsparcie instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Pieniądze na ten cel znajdą się w programie Infrastruktura  i Środowisko (ok. 150 mln euro)  oraz w programach regionalnych (ok. 897 mln euro). Z tego pierwszego źródła będą wspierane instalacje o dużej mocy, zaś wsparcie będzie można przeznaczyć na budowę lub przebudowę instalacji wytwarzających energię z OZE oraz na przyłączenie tych jednostek do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Z programów regionalnych wsparcie trafi do jednostek o mniejszej mocy. Z dotacji rozdzielanych na poziomie województw będzie liczyć na wsparcie wytwarzania energii z OZE wraz z podłączeniem źródła do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, budowy instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw II lub III generacji oraz budowy lub przebudowy instalacji umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

5 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze5

Popularne Najnowsze

JimmiXS 10 sierpnia 2016 20:10:03
0 0
TzTliH http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej