5
Renata Struzik 05.08.2015

Większa efektywność energetyczna to bardziej atrakcyjna oferta mieszkaniowa

Większa efektywność energetyczna to bardziej atrakcyjna oferta mieszkaniowa

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej szukają oszczędności, dzięki którym mogłyby stać się konkurencyjne względem innych. Jednym ze sposobów może tu być zwiększenie ich efektywności energetycznej. Na początku wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale na te można uzyskać unijne dofinansowanie.

Efektywność energetyczna to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach eksploatacji oraz ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne, instalację, niezbędnej dla uzyskania tego efektu. Co to dokładnie oznacza?

Oględnie mówiąc, efektywność energetyczna to zależność pomiędzy tym, ile energii zużywamy w danym budynku, czy pomieszczeniu, a ile jej faktycznie potrzebujemy. Aby poprawić efektywność energetyczną, należy zmniejszyć ilość zużywanej energii poprzez jej lepsze wykorzystanie. A po co ją poprawiać? Patrząc na zagadnienie od strony wspólnot mieszkaniowych i ich mieszkańców – przede wszystkim, aby zaoszczędzić pieniądze.

Na wsparcie efektywności energetycznej wspólnot mieszkaniowych w Polsce, w ramach nowego budżetu finansowego na lata 2014-2020 przeznaczono łącznie ponad 760 mln euro, zarówno z krajowego programu Infrastruktura i Środowisko, jak i w ramach programów regionalnych. O tym, kiedy będzie można uzyskać pieniądze i na co dokładnie je przeznaczyć, zapytaliśmy rzecznika prasowego biura ministra Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Piotra Popę.

Renata Struzik: Zacznijmy od programu Infrastruktura i Środowisko. Na co dokładnie mieszkańcy, czy wspólnoty mieszkaniowe będą mogły otrzymać wsparcie?

Piotr Popa: W programie przewidziano wsparcie w zakresie kompleksowej modernizacji energetycznej m.in. wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Będzie ona polegać między innymi na ociepleniu przegród budynku, wymianie okien lub drzwi oraz wymianie lub modernizacji źródeł ciepła (chłodu) i instalacji. Efektem działań ma być zmniejszenie wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną. Zakres przedsięwzięcia musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego.

Jakie formy wsparcia są przewidziane i kiedy będą ogłoszone pierwsze konkursy na wsparcie efektywności energetycznej wspólnot mieszkaniowych?

O tym jakiego rodzaju forma wsparcia zostanie zastosowana w PO IiŚ 2014-2020, zdecyduje wynik przeprowadzonego badania dotyczącego analizy ex-ante instrumentów finansowych. Ponadto, Ministerstwo Gospodarki pracuje nad programami pomocowymi określającymi warunki udzielania pomocy publicznej w zakresie głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej m.in. wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Dlatego, ogłoszenie konkursu planowane jest w 2016 r.

Ile pieniędzy przewidziano na ten cel w nowej perspektywie?

Przewiduje się, że alokacja wyniesie 225,58 mln euro dofinansowania UE.

Czy w przypadku programów regionalnych działania na wsparcie efektywności energetycznej wspólnot mieszkaniowych będą podobne, jak w programie POIiŚ?

Finansowanie obejmie te same działania co w programie krajowym, z tym, że z PO IiŚ będą realizowane projekty spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych znajdujących się na terenie miast wojewódzkich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie w ramach Strategii ZIT. Natomiast o finansowanie RPO będą mogły ubiegać się pozostałe podmioty.

Czy więc i tutaj trzeba będzie czekać na ogłoszenie konkursów?

Dokładny zakres projektu powinien być określony dla danego budynku na podstawie wcześniej przeprowadzonego audytu energetycznego.

5 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze5

Popularne Najnowsze

Gość 19 sierpnia 2015 12:44:02
0 0
Dlaczego nikt nie chce dać nawet 1 złotówki na nic Spółdzielniom Mieszkaniowym?
Pokaż cały komentarz
Gość 31 sierpnia 2015 07:43:30
0 0
Spółdzielnia to też rodzaj wspólnoty, ale fakt w Polsce nie wspiera się dużych silnych spółdzielni, może dla tego, że są zbyt silne dla władzy, deweloperów, banków itd.
Lepsze są małe i słabe wspólnoty, gdzie deweloper najpierw wydoi mieszkańców w cenie za mieszkanie, a potem firmy usługowe będą systematycznie doić za utrzymanie. Potem takie liche bloczki zaczną sie szybko sypać, co dalej pociągnie kolejne koszty. Pozdrawiam
Pokaż cały komentarz
Gość 30 sierpnia 2015 22:14:31
0 1
Proszę zrobic tańszy prąd zeby ludzie nie musiel płacic trzysta złotych a jak nie to dac ludzią zaeózki LED które biora bardzo mało pradu
Pokaż cały komentarz
biorytm@plusnet.pl 24 sierpnia 2015 08:04:36
0 1
Ja zażywam tyle samo energii zawsze ale płace tylko 45% mniej za 1kWh energii elektrycznej w własnym mieszkaniu.
Pokaż cały komentarz
biorytm@plusnet.pl 24 sierpnia 2015 08:00:55
0 1
Ja płace 45% mniej za 1 k Wh energii elektrycznej w mieszkaniu.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej