4
Renata Struzik 30.06.2015

Z regionalnymi funduszami na podbój świata

Z regionalnymi funduszami na podbój świata

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Województwa będą  wspierać z Funduszy Europejskich mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą wyjść na zagraniczne rynki. Może to być pomoc bezpośrednia i pośrednia, wsparcie promocji, innowacji, technologii…  Każdy region ma swój własny pomysł, jak pomagać.

Na przykład w województwie lubelskim małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotacje związane z promocją firmy na rynku krajowym i międzynarodowym w ramach działania „Marketing gospodarczy”. Finansowany będzie, m.in. udział na targach, wystawach, czy zagranicznych misjach gospodarczych. Dofinansowanie ruszy dopiero w 2016 roku.

- Termin ogłoszenia konkursu dotyczącego marketingu gospodarczego nie został ustalony. W tym roku nabór wniosków w tym zakresie nie jest przewidziany – opowiada Paweł Florek, starszy specjalista ds. komunikacji i relacji z mediami w lubelskim urzędzie marszałkowskim. - Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80%, przy czym wartość projektu nie może przekroczyć 100 tys. zł. – dodaje.

„Pomorski Broker Eksportowy” to strategiczne przedsięwzięcie, które pozwoli stworzyć całościowy i skoordynowany system wsparcia eksportu w regionie. Brzmi dobrze, tylko co to oznacza w praktyce…?

- Działanie będzie realizowane w formule projektu grantowego – wyjaśnia Piotr Bejrowski z Departamentu Programów Regionalnych pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Nietypowy pomysł na czekoladę. Ich trampolina na zagraniczne rynki

- Pierwszym etapem będzie wybór beneficjenta projektu grantowego, który następnie będzie udzielał grantów na realizację zadań służących osiągnięciu celu projektu. Na kompleksowe przedsięwzięcie składają się m.in.: badania i analizy potencjału eksportowego przedsiębiorstw, przedsięwzięcia promujące postawy proeksportowe przedsiębiorstw i zapewniające kompleksowe przygotowanie do rozpoczęcia lub rozwijania działalności na rynkach międzynarodowych, organizowanie wyjazdowych i przyjazdowych wydarzeń gospodarczych, w tym misji oraz wizyt studyjnych o charakterze gospodarczym, tworzenie ułatwień w nawiązywaniu zagranicznych kontaktów gospodarczych, a także udział w targach i innych wydarzeniach gospodarczych przyczyniających się do zmiany modelu biznesowego – wymienia. W tym przypadku nabór wniosków również przewidziany jest dopiero na 2016 rok. 

Bezpośrednie i pośrednie wsparcie na internacjonalizację MŚP szykuje województwo śląskie. Tutejsi przedsiębiorcy otrzymają pieniądze, m.in. na innowację firm wraz z możliwością ich promocji na arenie krajowej i międzynarodowej. Wspierane  będą projekty, dzięki którym na rynek zostanie wprowadzony produkt, usługa lub proces innowacyjny przynajmniej w skali regionu. Inwestować będzie można również w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny.

Z Polski Wschodniej na zagraniczne rynki. Zobacz, jak to zrobić

Dodatkowo, na Śląsku również przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologii informacyjno-komunikacyjnych.

- W porównaniu do poprzednich lat, w obecnej perspektywie jeszcze większy nacisk jest położony na technologie informacyjno-komunikacyjne, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa będą w stanie w lepszy i bardziej efektywny sposób wchodzić na rynki międzynarodowe. W obecnej perspektywie również duże znaczenie będą miały badania rozwojowe i innowacje. Czyli badania, rozwój i wprowadzanie wyników tych badań w życie - w gospodarkę – wymienia Andrzej Kwaśniewski, p.o. kierownika głównego punktu informacyjnego funduszy europejskich urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego.

Wymienione powyżej województwa, to tylko trzy przykłady jak na poziomie regionalnym Fundusze Europejskie będą wspomagać internacjonalizację przedsiębiorstw.  Pomysłów jest znacznie więcej, ponieważ każde województwo przeznaczy część unijnych pieniędzy na pomagania  mikro, małym i średnim firmą, które chcą wyjść ze swoimi produktami na zagraniczne rynki.

4 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze4

Popularne Najnowsze

niewolnica. 10 lipca 2015 18:18:33
0 0
Bujda i jeszcze raz bujda!!!!!!!!!!!!!!Złodzieje nie pozwolą Polakom, aby odbili się od dna, sami kradną...dla reszty nie wystarczy, a niewolnicy muszą pracować!
Pokaż cały komentarz
:) 3 lipca 2015 16:48:01
1 3
Wyszukiwarka -> Ostrzeżenie
Pokaż cały komentarz
Gość 8 lipca 2015 23:26:54
0 3
Polskie małe firmy i tak nic nie dostaną. Bujda i jeszcze raz bujda. wspiera się ale firmy zagraniczne i w ten sposób pieniądze wyciekają z kraju. Tak zaleca UE a nasz niby rząd ślepo wykonuje zalecenia. Raz dałem się nabrać, straciłem tylko trochę kasy , nabiegałem się a w efekcie końcowym nie dostałem. Jak się ma chody i plecy to jest to możliwe a jak nie to o dofinansowaniu firmy można tylko pomarzyć. W mediach czytamy jak to nasz kochany rząd z koalicją PO-PSL wspiera polską działalność gospodarczą tylko że jest to lipa. Starostwa w terenie opanowały chłopki z PSL i przeciętnemu człowiekowi prowadzącemu działalność gospodarczą bardzo trudno się przebić. Pogonić to tałatajstwo z urzędów to może wtedy polak prowadzący działalność będzie doceniany.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej